Rok św. Józefa

8 grudnia 2020 br. minie 150 lat jak papież Piusa IX w roku 1870 ogłosił Józefa patronem całego Kościoła. To doskonała okazja, by w całym Kościele oraz w naszej parafii na nowo odkryć świetlany przykład i przemożne wstawiennictwo naszego patrona św. Józefa. Dlatego patronem i przewodnikiem w roku duszpasterskim 2020/2021 będzie właśnie św. Józef. Z nich chcemy przeżyć Adwent - Roraty, Święta Bożego Narodzenia, Kolędę, Czas Wielkiego Postu, Triduum Paschalne oraz czas I Komunii Świętej. 


 Rok św. Józefa w całym Kościele (List Apostolski i Odpusty)

W dniu 8 grudnia 2020 Papież Franciszek ogłosił trwajacy od 8 grudnia 2020 do 8 grudnia 2021 roku specjalny „Rok” poświęcony Opiekunowi Jezusa.
Z tej okazji napisał List Apostolski „Patris corde – Z ojcowskim sercem", który można przeczytać tutaj.
Z okazji trwającego roku św. Józefa można także zyskać szczególne, o których przeczytamy tutaj.


Poświęcenie Rodzin św. Józefowi

We wtorek (08.12) w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w naszej parafii dokonanu aktu poświęcenia rodzin św. Józefowi:

Święty Józefie, nasz najmilszy Ojcze, po Jezusie i Maryi najdroższy naszym sercom, Tobie powierzamy nasze rodziny i oddajemy się Tobie, podobnie jak powierzyli się Twej opiece Boży Syn i Jego Przeczysta Matka. Przyjmij nas za swe dzieci, bo my na całe życie obieramy sobie Ciebie za Ojca, Opiekuna, Obrońcę i Przewodnika dusz naszych. O nasz najlepszy Ojcze, święty Józefie, prowadź nas prostą drogą do Jezusa i Maryi. Naucz nas kochać wszystkich czystą miłością i być gotowym do poświęceń dla bliźnich. Naucz nas walczyć z pokusami ciała, świata i szatana, i znosić w cichości każdy krzyż, jaki nas spotka. Naucz pokory i posłuszeństwa woli Bożej. O najdroższy święty Józefie, bądź Piastunem naszych dusz, odkupionych Krwią Chrystusa. Czuwaj nade nami, jak strzegłeś Dzieciątka Jezus, a my Ci przyrzekam wierność, miłość i całkowite posłuszeństwo, bo ufamy, że za Twym wstawiennictwem będziemy zbawieni. Nie patrz na naszą nędzę, ale dla miłości Jezusa i Maryi przyjmij nas pod swą ojcowską opiekę. Amen. 


 Roraty ze św. Józefem

Przez cały adwent, w czasie rannych Mszy o 6.30 z homilią dla dorosłych oraz w czasie wieczornych Mszy o 18.00 z homilią dla dzieci, przeżywaliśmy Roraty ze św. Józefem. Każdego dnia rozważaliśmy kolejne wezwanie z litanii do św. Józefa, poznając naszego patrona jako wzór do naśladowania. W dobie pandemii roraty odbywały się dwutorowo: w kościele oraz w domach za pomocą transmisji online. Wymowne i oryginalne obrazki roratnie można znaleźć tutaj.


 Wielka Nowenna przed Uroczystością Świętego Józefa

W środę (20.01) rozpoczęliśmy w naszym kościele Wielką Nowennę przed Uroczystością Świętego Józefa obchodzoną 19 marca. Przez 9 kolejnych śród zapraszamy:
-o godzinie 17.30 na nabożeństwo ku czci świętego Józefa,
-o godzinie 18.00 na Mszę z kazaniem,
-o godzinie 18.45 na spotkanie z „przyjaciółmi św. Józefa”.

W środę 20 stycznia naszym gościem był Aron Knosala, wdowiec, ojciec 6 dzieci, w tym niepełnosprawnego Dawidka, artysta, autor naszego pomnika św. Jana Pawła II, członek Bractwa św. Józefa. Spotkanie było skierowane dla wszystkich chętnych, szczególnie zaś dla wdów i wdowców. W środę 27 stycznia naszym gościem był ks. diakon Przemysław Kaziszyn, alumn naszego Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, który rozpoczyna swoją praktykę w Oleśnie. Spotkanie było skierowane dla wszystkich chętnych, szczególnie zaś dla młodzieży. W środę 3 lutego naszym gościem była s. Ewelina Bachorska ISSM, siostra zakonna z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, posługująca obecnie w Opolu-Winowie.  Spotkanie było dedykowane wszystkim chętnym, szczególnie zaś kobietom. W środę 10 lutego naszym gościem było małżeństwo: p. Mariola i p. Sławomir Oliwa, zaangażowani w Ruch Wiara i Światło. Spotkanie było dedykowane małżeństwom. W środę 17 lutego naszym gościem był ks. dr ppłk Jerzy Niedzielski, Diecezjalny Kapelan Policji, emerytowany Kapelan Wojska Polskiego. Spotkanie było dedyktowane panom. W środę 24 lutego gościliśmy parę narzeczonych: Ania i Szymon, para narzeczonych.  W środę 3 marca gościliśmy Bożenę Sekala OV, dziewicę konsekrowaną. W środę 10 marca gościliśmy p. Andrzeja Bochniaka, przedsiębiorcę, który podzielił się świadectwem wiary i etosem pracy. W środę 17 marca naszym gościem był p. Sławomir Kołecki z Hospicjum Ziemi Kluczborskiej im. św. Ojca Pio.