Ratuj Życie
Aktualne akcje oddawania krwi Email
sobota, 13 czerwca 2015 12:58

Aktualne akcje oddawania krwi

 

Już w niedzielę 21.05.2017 r. w godz. 9.00 - 13.00 będzie można oddać krew przy zabudowaniach plebanijnych. Tym razem akcji przyświecać będzie możliwość otrzymania niezwykłego daru jakim będzie: Majówka. Więcej na plakacie promującym majową akcję oraz bezpośrednio w dniu oddawania krwi. Zapraszamy.

Już dziś informujemy, że druga akcja oddawania krwi w naszej parafii odbędzie się 24.09.2017 r.

Do zobaczenia. 

  

Pozdrawiam

Krzysztof Dawid

 

 

 

Jest już wrzesień, wróciliśmy z urlopów, rozpoczął się nowy rok szkolny, czas powrócić do stałych zajęć oraz uczestniczyć aktywnie w życiu społecznym i parafialnym. I właśnie nadarza się okazja, by w niedzielę 18 września br. oddać honorowo krew przy zabudowaniach kościelnych. To tam właśnie będzie czekał zespół z RCKiK z Opola w mobilnym punkcie poboru krwi. Będzie to ostatnia w tym roku akcja oddawania krwi w naszej parafii. Organizatorzy zapraszają wszystkich odważnych dawców.

 

Rok 2016 ogłoszony został przez Papieża Franciszka „Rokiem Miłosierdzia Bożego". Bycie w codzienności miłosiernym chrześcijaninem idealnie wpisuje się w działalność honorowych dawców krwi, którzy niosą bezinteresowną pomoc bliźniemu m. in. poprzez oddawanie krwi. Idąc za przykładem Papieża Franciszka dołączmy i my w tym roku do organizowanych w naszej parafii akcji oddawania krwi, które odbędą się w niedziele: 22 maja i 18 września br. Wszystkich krwiodawców serdecznie zapraszamy oraz prosimy o poinformowanie znajomych, przyjaciół, rodzinę, aby mogli również i oni włączyć się w organizowane akcje. Już niedługo na stronie parafialnej pojawi się plakat promujący majową akcję oddawania krwi – o czym będziemy informować również w gablotach i sklepach użyteczności publicznej na terenie całej parafii św. Józefa w Opolu. Oddawanie krwi przy parafii odbywa się nieprzerwanie od roku 2012.

 

 

 
Galeria Email
środa, 26 marca 2014 19:50

Fotoreportaż z akcji oddawnia krwi przy parafii św. Józefa w Opolu

 

ROK 2016 (I) - tutaj

ROK 2015 (II) - tutaj

ROK 2015 (I) - tutaj

ROK 2014 (II) - tutaj

ROK 2014 (I) - tutaj

ROK 2013 (II) - tutaj

ROK 2013 (I) - tutaj

 
Jak to się zaczęło w naszej parafii Email
niedziela, 27 stycznia 2013 22:05
Jak to się zaczęło w naszej parafii?
 
Pomysłodawcą i inicjatorem oddawania krwi w parafii św. Józefa był ks. Leszek Machulak, który w czasie rozpoczynającego się okresu miłosierdzia Bożego zaproponował, by oprócz tradycyjnej jałmużny dać cząstkę siebie. W błyskawicznym czasie zorganizował dwie akcje na terenie naszej parafii. Wielu z parafian odpowiedziało wtedy na apel i oddało krew, pomagając uzupełnić niedobór krwi w stacji krwiodawstwa. W następnych latach akcję oddawania krwi przy parafii kontynuują ks. Adam Jankowski i p. Krzysztof Dawid.
To dzieło jest dalej kontynuowane przez naszych księży wikarych. Chcemy, aby ikonka z hasłem: Dając krew - dajesz życie" widniejąca na stronie naszej parafii zachęciła parafian do podarowania cząstki siebie - oddania krwi, która jest bezcennym darem człowieka dla drugiego człowieka.
 
Pamiętaj, że krew może być potrzebna w każdej chwili każdemu z nas lub naszym bliskim!
 
Wszelkich informacji związanych z oddaniem krwi, pozyskaniem krwi w ramach dawstwa rodzinnego, jak również pomoc w zorganizowaniu krwi udziela Krzysztof Dawid pod nr tel. 661 890 743.
 
Rok 2016
 
 
Rok 2015
 
 
Rok 2014
 
Rok 2013

 
Rok 2012

 
Informacje o krwi Email
niedziela, 27 stycznia 2013 22:04

Informacje o krwi:


Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza (plazmy).

- krwinki czerwone - są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu,
- krwinki białe - są odpowiedzialne za obronę organizmu przed infekcjami,
- osocze (plazma) - stanowi do 55% objętości krwi, jest to część płynna krwi; zawiera białka (albuminę, czynniki krzepnięcia, białka odpornościowe), jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.
- płytki krwi - odpowiadają za zatrzymanie krwawienia,

Wszystkie wyżej wymienione składniki krwi odnawiają się! Niezależnie od tego czy jesteś dawcą, czy nie, krew podlega ciągłej wymianie. Nie można uzależnić się od oddawania krwi.

Procentowy udział grup krwi w naszej populacji:
1%       AB      Rh-                         
2%       B        Rh-                        
6%       0        Rh-                         
6%       A        Rh-                        
7%       AB      Rh+
15%     B        Rh+
31%     0        Rh+
32%     A        Rh+

Jak wynika z powyższego tylko 15 % populacji polskiej posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często borykamy się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do osób, które posiadają grupę krwi Rh ujemną o systematyczne uczestnictwo w krwiodawstwie.
 
Co możesz podarować bliźniemu Email
niedziela, 27 stycznia 2013 22:04

Co możesz podarować bliźniemu:

 

1. Metoda konwencjonalna - dawca oddaje krew pełną w ilości 450 ml w czasie od 5 do 8 minut. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy od mężczyzny i 4 razy od kobiety w ciągu roku. Przerwa po oddaniu krwi wynosi co najmniej 8 tygodni.
2. Metoda plazmaferezy automatycznej - dawca oddaje tylko osocze (plazmę) w ilości 600 ml w czasie ok. 40 min. Osocza metodą automatycznej plazmaferezy można pobrać nie więcej niż 25 litrów w roku. Przerwa po oddaniu osocza wynosi co najmniej 2 tygodnie.
3. Metoda trombaferezy i leukaferezy - dawca oddaje tylko wybrane elementy komórkowe krwi (płytki w ilości 250 ml w czasie ok. 60 min.; krwinki białe w ilości 250 - 500 ml w czasie od 2 do 3 godz.) w odstępach nie krótszych niż 4 tygodnie. Zabiegi trombaferezy i leukaferezy można wykonać do 12 razy w ciągu roku, a przerwa między nimi wynosi co najmniej 4 tygodnie.
Zabiegi aferezy: plazmaferezy i trombaferezy można wykonać 4 tygodnie po oddaniu krwi pełnej.


Możesz też zostać dawcą szpiku - więcej w zakładce „jak zostać dawcą szpiku".

 


 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Valid XHTML and CSS.