Duszpasterstwo Młodzieży 2015/2016 Email
sobota, 29 sierpnia 2015 20:24
Spis treści
Duszpasterstwo Młodzieży 2015/2016
Strona 2
Strona 3
Wszystkie strony

ROK SZKOLNY/AKADEMICKI 2015/2016

 
W tym roku odbyły się m.in. tzw. Dni w Diecezji (20-25.07.) oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem Papieża Franciszka (26-31.07.). Bardzo liczna grupa młodzieży i wolontariuszy naszej parafii aktywnie uczestniczyła w tych wydarzeniachDuszpasterstwo Młodzieży w parafii i diecezji:
  

W dniach 20-25 lipca odbyły się tzw. Dni w Diecezji przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. W piątek 22 lipca w naszej parafii w tzw. Dniu Miłosierdzia, ukraińska młodzież - nasi goście i młodzież naszej parafii przygotowali okolicznościowe spotkanie dla seniorów i mieszkańców Domu Kombatanta, który znajduje się obok kościoła. Spotkanie przeniknięte było śląską gościnnością gospodarzy i franciszkańskim duchem pielgrzymów z Ukrainy. Główne motto Światowych Dni Młodzieży w Opolu i Krakowie brzmiało: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Więcej tutaj.

 
W środę 22 czerwca o g. 19.00 ks. Mateusz Kozielski odprawił Mszę św. w intencji parafialnej młodzieży na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego 2015/2016. Po Mszy św. odbyło się spotkanie w salce.
 
 
  
 
 
W czwartek 16 czerwca o g. 19.00 w salce katechetycznej odbyło się spotkanie dla rodzin naszej parafii, które zadeklarowały się przyjąć młodzież na tzw. "Dni w Diecezji" w dniach 20-25 lipca br., poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca br. W naszej parafii zagości 42-osobowa grupa młodzieży z Ukrainy.
 
 
W niedzielę, 29 maja ​na Górze św. Anny zakończył się ostatni Prolog przed Światowymi Dniami Młodzieży. Gościem wolontariuszy ŚDM był bp Rudolf Pierskała. 320 uczestników spotkania, zorganizowanego przez Centrum ŚDM w diecezji opolskiej, przez trzy dni przygotowywało się do wyboru Chrystusa na Pana i Króla. Akt ten miał miejsce podczas uroczystej niedzielnej Mszy św. W spotkaniu wzięła udział także młodzież z naszej parafiiWięcej tutaj.

 

Wieczorem w wigilię Diecezjalnego Święta Rodziny w sobotę 30 kwietnia w kościele Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy spotkała się młodzież na wielkanocnym czuwaniu, zorganizowanym pod hasłem „1050 razy lepiej". Jeszcze przed wejściem do kościoła uczestnicy spotkania wypełniali specjalny akt urodzenia. Specjalny, gdyż data, którą mieli tam wpisać nie była datą ich narodzin, ale datą przyjęcia chrztu św. Więcej tutaj.
 

 

W czwartek 31 marca w czasie Mszy św. o g. 18.00 w kościele pw. Ducha Św. w Winowie, młodzież kl. III gimnazjum naszej parafii przyjęła Sakrament Bierzmowania, którego udzielił im Ks. Biskup Paweł Stobrawa. Jak przed rokiem, jako pamiątkę tego sakramentu młodzież otrzymała krzyżyk nawiązujący do ŚDM 2016. ZDJĘCIA
 
 

 

W piątek przed Niedzielą Palmową 18 marca o g. 19.00 w czasie spotkania młodzieżowego w tzw. "kafejce" nasza młodzież przygotowywała specjalne wiązanki palm z okazałym bukszpanem, które były rozprowadzane w czasie tradycyjnego kiermaszu wielkanocnego w Niedzielę Palmową 20 marca, prowadzonego przez dzieci i młodzież. Dochód z kiermaszu będzie przeznaczony m.in. na wyjazd młodzieży na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca br.
 
 
 

W każdą środę o g. 19.00 w salce parafialnej odbywają się spotkania młodzieży przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży w lipcu br., szczególnie do "Dni w Diecezji" w dniach 20-25 lipca br., kiedy to nasza parafia i kilkadziesiąt rodzin będzie gościć w swoich domach i mieszkaniach ludzi młodych, którzy przyjadą na ŚDM 2016.

 
 
W sobotę 5 marca o g. 10.00 kandydaci do bierzmowania z kl. III gimnazjum wyjechali razem z opiekunami na Dzień Skupienia do Częstochowy przygotowujący ich do Sakramentu Bierzmowania, który przyjmą 31 marca w czasie Mszy św. o g. 18.00 w parafii Ducha Św. w Winowie.
 
 
 
W piątek 4 marca o g. 19.00 została odprawiona Msza św. młodzieżowa, której przewodniczył ks. ppłk. rez. Jerzy Niedzielski, były kapelanem Wojska Polskiego i Międzynarodowych Kontyngentów Wojskowych ONZ i NATO, który przez wiele lat był na misjach w Libanie, Bośni i Hercegowinie, Afganistanie i Iraku. Po Mszy św. odbyło się spotkanie dla młodzieży, również gimnazjalnej w salce katechetycznej, gdzie ks. Jerzy opowiadał o silnej wierze żołnierzy, o wojnie, strachu i nadziei. ZDJĘCIA

 

W środę 2 marca o g. 19.00 w salce parafialnej odbyło się spotkanie organizacyjne dla młodzieży z naszej parafii, która chce wziąć udział w przygotowaniach do ŚDM w parafii w dniach 20-25 lipca oraz wyjeździe na główne uroczystości w Krakowie w dniach 26 lipca-1 sierpnia. Pojedź z nami do Krakowa. Z kim? Z młodymi z dekanatu Opole-Szczepanowice. Kiedy? 25.07. - 01.08.2016: wariant dłuższy A, 29.07. - 01.08.2016: wariant krótszy B. Po co? Na super spotkanie z Panem Jezusem, papieżem Franciszkiem i młodzieżą z całego świata. Zapisy młodzieży (wiek 14-35 lat) na wyjazd do Krakowa są przyjmowane do 31 marca br. u ks. Mateusza Kozielskiego i ks. Jarosława Staniszewskiego.
 
W pierwszym tygodniu ferii zimowych, w sobotę 5 lutego kilkunastoosobowa grupa młodzieży naszej parafii razem z ks. Mateuszem Kozielskim i opiekunami pojechali na jednodniową wycieczkę na narty, tym razem do Zieleńca.
 
 
 
 
 
W piątek 18 grudnia o g. 19.30 w salce parafialnej odbyło się spotkanie wigilijne dla młodzieży. Była wspólna modlitwa, odczytanie Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Potem był pyszny barszcz z uszkami, krokiety... i wiele radości. Spotkanie przygotowała w całości młodzież, która wręczyła duszpasterzom bardzo miłe (słodkie) upominki. Naszej młodzieży bardzo dziękujemy za zorganizowanie i przygotowanie tego kolejnego już spotkania. ZDJĘCIA

 

W sobotę 5 grudnia od g. 9.00 kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży naszej parafii pomagała pakować i przygotować ok. 1 tys. paczek dla św. Mikołaja, który 5, 6 i 7 grudnia obdarował nimi seniorów, chorych w ZOL-u, dzieci oraz księży emerytów. Akcja przebiegła bardzo sprawnie. ZDJĘCIA
 
 
 
 
W sobotni wieczór 14 listopada w auli nad kościołem seminaryjnym w Opolu, zakończył się Prolog 5,7. Uczestniczyło w nim ok. 300 osób, w tym ok. 100 po raz pierwszy. Było to spotkanie młodych ludzi, pełnych zapału i energii, wypełnione modlitwą, rozważaniami i wymianą doświadczeń. Zawsze mnie cieszy, kiedy przyjeżdżam na prologi, cieszy mnie, gdy spotykam się z ludźmi, którzy są otwarci, nie patrzą na ciebie tak fizycznie, a raczej tak duchowo, jest to też czas, kiedy się ubogacam wiarą - mówi Dżesika z Raciborza. Sama nazwa Prologu nie jest przypadkowa. Cyfry 5,7 oznaczają rozdział i werset z Ewangelii według św. Mateusza, czyli słowa, które są tematem ŚDM „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". W tym spotkaniu uczestniczyła także młodzież z naszej parafii. Więcej tutaj.
 
W niedzielę 25 października, ks. Mateusz Kozielski głosił kazania wyjaśniając parafianom, jak będzie wyglądać program tzw. "Dni w Diecezji" w dniach 20-25 lipca 2016 r. poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016. W liście parafialnym w niedzielę 18 października został umieszczony następujący tekst: DRODZY PARAFIANIE – gdyby ktoś był chętny przyjąć pod swój dach na parę dni przynajmniej 2 osoby, bylibyśmy wdzięczni. Z pewnością będzie to czas wzajemnego umacniania wiary i niezwykłych spotkań. Osoby, które zdecydują się przyjąć wspomniane przynajmniej 2 osoby, muszą ze sobą zabrać deklarację zakwaterowania, która będzie znajdowała się z tyłu kościoła – na stoliku. Należy ją wypełnić i w następną niedzielę 25 października przynieść do zakrystii. Jak to będzie wyglądać? Czy to znaczy, że cały tydzień muszę być w domu z tą młodzieżą? Otóż nie, najważniejszy dla nich jest dach nad głową, a dokładniej – przenocowanie, bo każdy dzień mają zaplanowany, więc nie trzeba się o to martwić. Zwieńczeniem tych dni będzie wspólny festyn rodzin z naszymi gośćmi w niedzielę 25 lipca 2016 r. na parafialnym placu plebanijnym. Liczymy na Waszą otwartość i pomoc! Chęć przyjęcia młodzieży w dniach od 20 do 25 lipca 2016 r. zadeklarowało 30 rodzin naszej parafii.
 
W piątek 23 października o g. 20.00 w parafii św. Michała Archanioła w Opolu-Półwsi odbędzie się czuwanie dla młodzieży przygotowujące do ŚDM Opole-Kraków 2016 r. Będzie to cykl comiesięcznych spotkań, gdzie w programie: wspólna modlitwia, konferencja i Msza św. Zakończenie ok. g. 22.00.
 
 
 
 
W środę 28 września odbyło się spotkanie Parafialnego Zespołu ŚDM 2016 r. Zostały omówione najaważniejsze sprawy związane z przyjęciem młodzieży do naszej parafii w liczbie 50 osób na tzw. Dni w Diecezjach w dniach 20-25 lipca 2016 r. Młodzi ludzie mają w tym czasie zamieszkać w rodzinach naszej parafii, które zgłoszą chęć ich przyjęcia w swoich domach/mieszkaniach. Minimum to 2 osoby na rodzinę. Parafialny Zespoł ŚDM tworzą: duszpasterz i kilka osób odpowiedzialnych za zorganizowanie noclegów i kontakt z grupą z zagranicy, przygotowanie programu DwD i kontakt z Centrum ŚDM.
 
 
W piątek 4 września o g. 19.00 ks. Mateusz Kozielski odprawił Mszę św. w int. młodzieży naszej parafii na rozpoczęcie nowego roku szkolno-katechetycznego. Mszę św. uświetnił kilkuosobowy zespół muzyczny. Po Mszy św. odbyło się spotkanie organizacyjne dla lektorów.
 
 

 

W dniach 4-6 września na Górze św. Anny odbył się Prolog 4, w którym uczestniczyło ponad 300 wolontariuszy ŚDM 2016 r. Prolog to wprowadzenie do czegoś bardzo ważnego, istotnego, podstawowego. W naszym Prologu, który rozpoczynamy, istotny jest sakrament pokuty i pojednania, który wprowadza nas w spotkanie z Bogiem i ze sobą – tłumaczył młodym bp Rudolf Pierskała, który w piątkowy wieczór uczestniczył w wieczornym nabożeństwie spotkania z przebaczającym Ojcem. Biskup, nawiązując do przypowieści o marnotrawnym synu, którą precyzyjniej nazwał przypowieścią o miłosiernym Ojcu, wyjaśniał młodzieży, że Jezus nie odrzucał osób grzesznych, ale zawsze z nimi rozmawiał, pomagał im w dojściu do świadomości, że Bóg zawsze jest gotowy do okazania miłosierdzia. Więcej tutaj. (tekst i zdjęcie www.opole.gosc.pl)
 

Valid XHTML and CSS.