Wywiad z ks. diakonem Dominikiem Mamełka Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 07 lutego 2015 10:38

Wywiad z ks. Diakonem Dominikiem Mamełką

z WMSD w Opolu

 

W Środę Popielcową 18 lutego w naszej parafialnej Wspólnocie rozpocznie 3-miesięczną praktykę duszpasterską ks. Diakon Dominik Mamełka. Praktyka potrwa do maja i przygotowuje tegorocznych diakonów (8 dla Diecezji Opolskiej i 4 dla Diecezji Gliwickiej) do przyjęcia święceń kapłańskich, które odbędą się 22 maja br. w Katedrze Opolskiej. Poniżej przedstawiamy naszym Internautom krótki wywiad z dk. Dominikiem, który będzie również zamieszczony w Liście Parafialnym w niedzielę 15 lutego br.

 

NIEDZIELA PASTORALNA - tutaj

ŚWIĘCENIA DIAKONATU 2014 - tutaj

 

Ks. Adam: Proszę przedstawić się naszym parafianom. Z jakiej parafii ksiądz pochodzi?

Ks. Dominik: Nazywam się Dominik Mamełka, mam 24 lata. Pochodzę z Powidzka, małej wioski położonej niedaleko Trzebnicy. Jest to archidiecezja wrocławska. Moja rodzinna parafia (składająca się z 14 wiosek) jest pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela (to kościół parafialny), należą do niej również dwie kaplice filialne. Mam trójkę młodszego rodzeństwa: dwóch braci i siostrę.

A: Jaka była księdza droga wstąpienia do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu?

D: Przez 14 lat mieszkałem w Opolu na terenie parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha. Gdy miałem rozpocząć II klasę liceum przeprowadziłem się do moich dziadków, do Powidzka, ponieważ mój tata jako zawodowy żołnierz miał przejść na emeryturę i razem z mamą i rodzeństwem przeprowadziliśmy się w okolice Trzebnicy. Dlatego, że lepiej znałem diecezję opolską i księży w niej pracujących wybrałem Seminarium w Opolu. Jeśli chodzi o powołanie, to zapytany o źródła swojej życiowej drogi odczuwam pewne zakłopotanie. Jak za pomocą słów opowiedzieć o tej rzeczywistości, jaka kryje się w każdym Bożym wezwaniu i w odpowiedzi na nie? Ja też nie do końca wiem jak o tym opowiedzieć. Ponoć powołanie miałem od zawsze. Moja mama często wspomina jak jeszcze będąc małym chłopcem nosiłem różaniec i mówiłem że „będę księdzem". Pamiętam to trochę niewyraźnie ale rzeczywiście, myśl o kapłaństwie towarzyszyła mi zawsze. Długi okres mojego życia spędziłem przy Kościele. Byłem ministrantem i lektorem w tutejszej parafii. Po przeprowadzce kontynuowałem służbę w mojej aktualnej parafii. Częste rozmowy z ks. Proboszczem i pytania o moją życiową drogę sprawiły, że coraz intensywniej myślałem o seminarium.
W końcu przyszedł czas aby podjąć decyzję. Wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Pamiętam, że towarzyszył mi przede wszystkim strach jak to będzie. Ale już po jakimś czasie okazało się, że nie jest tak trudno. Poznałem wspaniałych ludzi, pełnych wiary i miłości do Boga. Gdybym jeszcze raz miał wybrać, to wybrałbym tak samo. Seminarium daje mi poczucie spełnienia, radość i bliskość Boga.

A: Czy może ksiądz powiedzieć, jak wyobraża sobie posługę kapłańską we współczesnym świecie, jaki powinien być dzisiejszy kapłan?

D: Kapłan powinien zawsze pamiętać, że jest „z ludu wzięty i dla ludu ustanowiony". Musi mieć świadomość, że jest sługą 24 godziny na dobę, czyli zawsze. Kapłan powinien być osobą, która czerpie to, co najlepsze od Boga, innych ludzi oraz dzieli się tym czego doświadczył w relacji z Bogiem z innymi oraz ubogacać innych swymi talentami, ale jednocześnie umieć przyznać się do słabości i tego, że sam wszystkiego nie potrafi, aby ludzie mieli poczucie, że ma podobne doświadczenia jak oni, a nie jest kimś, komu wszystko przychodzi bez problemu.

A: Jaka była księdza reakcja na to, że praktykę diakońską odbędzie ksiądz w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach?
D: Gdy tylko się dowiedziałem, że ks. Rektor chce się spotkać, aby poinformować nas o praktyce, to poczułem strach, bo nie wiedziałem, co mnie czeka. Gdy przeczytał: „Dominik Mamełka - parafia św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach" – poczułem ulgę i zadowolenie, że trafiła mi się ta parafia.

A: Czy ma ksiądz jakieś zainteresowania?
D: Bardzo lubię czytać książki o różnej tematyce. Interesuje mnie też liturgika i heraldyka kościelna (powstawanie herbów duchowieństwa, instytucji i organizacji kościelnych).

A: Na koniec może ks. Diakon chciałby skierować jakieś słowo do naszych parafian?
D: Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich kapłanów i parafian. Pamiętam o was w modlitwie i również o nią proszę, abyśmy skorzystali z danego nam czasu jak najlepiej.

A: Dziękuję za rozmowę i życzę błogosławionego czasu praktyki duszpasterskiej.

 
 
Rozmawiali:
ks. Diakon Dominik Mamełka i ks. Adam Jankowski
Opole, 17.01.2015 r.
 
WYWIAD Z DK. DARIUSZEM DOMERECKIM - tutaj
 

Valid XHTML and CSS.