Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Email
niedziela, 23 czerwca 2013 17:26
Spis treści
Duszpasterstwo Pielgrzymkowe
Strona 2
Wszystkie strony

PIELGRZYMKI PARAFIALNE

 

Pielgrzymka – podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność. Pątnicy pielgrzymują również, aby wyrazić wdzięczność, np. za urodzenie dziecka, odzyskanie sprawności fizycznej. Pielgrzymowanie wiąże się też ze składaniem wotum w sanktuarium, do którego się wędrowało, jak to ma np. miejsce w katolicyzmie. Pielgrzymki mogą być zbiorowe lub indywidualne.
 
ROK 2016
 
W sobotę 18 czerwca 41-osobowa grupa parafian i sympatyków naszego kościoła wyruszyła na kolejną autokarową parafialną pielgrzymko-wycieczkę do Kęt i Krakowa-Łagiewnik. W godzinach przedpołudniowych pielgrzymka dotarła do Kęt na Ziemi Oświęcimskiej. Na terenie parafii św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach znajduje się kościół (kaplica), miejsce narodzin św. Jana Kantego. W kościele parafialnym pielgrzymi oddali cześć relikwiom św. Jana Pawła II. Następnie pielgrzymka pojechała do Krakowa-Łagiewnik, gdzie pątnicy oddali cześć relikwiom św. siostry Faustyny Kowalskiej, o g. 12.00 przeszli przez "Bramę Miłosierdzia" i uczestniczyli w Mszy św. W tym dniu miała miejsce pielgrzymka diecezji zamojsko-lubaczowskiej pod przewodnictwem biskupów i kapłanów. Umocnieni Koronką do Miłosierdzia Bożego i pobytem w Centrum Jana Pawła II pielgrzymi pojechali do centrum Krakowa. Tam nawiedzili modlitewnie Kościół Mariacki, a g. 18.00 kościół kolegiacki św. Anny, gdzie znajduje się grób św. Jana Kantego. Umocnieni obecnością w tych świętych miejscach, również modlitwą, śpiewem i nauką św. Jana Pawła II, w godzinach wieczornych pełni radości wrócili do swoich domów.
 
ROK 2015
 
W sobotę 17 października odbyła się parafialna autokarowa pielgrzymko-wycieczka szlakiem kościołów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, m.in. do Świebodzina, nazywanym "Polskim Rio de Janeiro", gdzie znajduje się figura Chrystusa Króla Wszechświata. W pielgrzymce wzięło udział 50 osób, również kilka osób spoza parafii. W godzinach przedpołudniowych przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie została odprawiona Droga Krzyżowa. Następnie o g. 12.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego była odprawiona Msza św. w intencji wszystkich pielgrzymów i ich rodzin. Po Mszy św. w salce parafialnej odbyła się 45 min. projekcja filmu pokazująca początek i przebieg budowy pomnika. W godzinach popołudniowych pielgrzymi nawiedzili kościół NMP Królowej Polski, gdzie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Był również czas do własnej dyspozycji w centrum Świebodzina. W drodze powrotnej pielgrzymi nawiedzili modlitewnie Sanktuarium Św. Jadwigi Śl. w Legnickim Polu. Całkowita wysokość pomnika Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (wzniesiony w 2010 r.) wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koroną. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m). Masa konstrukcji szacowana jest na ponad 440 ton. Koszt całej budowy szacuje się na ok 6 mln zł, które zostały pokryte z dobrowolnych datków parafian, Polonii amerykańskiej, a także lokalnych przedsiębiorców. Forma rzeźby nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o 3 metry wyższa. Wysokość samej statui wraz z koroną jest aż o 6 m większa (pomnik w Rio de Janeiro liczy 38 m, z czego 8 m stanowi cokół). Obecnie statua pomnika w Świebodzinie jest najwyższą rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie. W czerwcu 2011 roku w Limie w Peru stanęła podobna, licząca 37 metrów figura Chrystusa Pacyfiku (z czego 22 m mierzy statua, a 15 m podstawa pomnika). Czyli sama statua jest nadal najwyższa na świecie. Więcej tutaj.
 
W sobotę 19 września do sanktuarium Panny Marie Pomocné u Zlatych Hor, potocznie zwanego „Mariahilf", przybyli znowu pielgrzymi. Również cały autokar z Opola-Szczepanowice. Ilu ich było? Nikt nie liczył, galeria zdjęć wystarczająco obrazuje liczebność tego spotkania u Maryi Wspomożycielki. Życzliwość jest cechą każdej pielgrzymki. Była to XX Pielgrzymka Trzech Narodów – i te duże litery są tu potrzebne, bo to określenie stało się własną nazwą corocznie powtarzającego się wydarzenia. Jeśli każdy przybywający otrzymuje do ręki liczącą 70 stron broszurę z tekstami pieśni, modlitw, kazania (a wszystko w trzech językach), to nie jest to jakaś tam przypadkowa akcja. Więcej tutaj.
 
W dniach 28-30 sierpnia odbyła się 86 Parafialna Piesza Pielgrzymka na Górę św. Anny na Wielki Odpust ku czci św. Aniołów Stróżów z obchodami kalwaryjskimi. Pielgrzymce przewodniczyli dwaj kapłani: ks. Łukasz Knieć, kończący 3 letnią pracę wikarego w naszej parafii oraz nowy wikary, ks. Mateusz Kozielski. W pielgrzymce wzięło udział ponad 80 osób, w większości dzieci i młodzież z Liturgicznej Służby Ołtarza; wiele rodzin również dojechało we własnym zakresie.
 
 
W sobotę 27 czerwca 45-osobowa grupa naszych parafian (w tym 5 os. spoza parafii) wyjechała na pielgrzymko-wycieczkę do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie i Katedry św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Krzeszów to mała miejscowość w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i należący do UNESCO. Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba. Krzeszów to przede wszystkim Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku. W ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy obraz diecezji legnickiej – ikona Matki Boskiej Łaskawej. Słynący łaskami obraz z XIII w. czczony jest na przestrzeni dziejów przez Czechów, Polaków, Niemców i Węgrów. 2 czerwca 1997 r. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Legnicy ukoronował obraz. Na placu sanktuarium znajduje się również kościół pw. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta" M. Willmanna. W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich. Poza murami w pięknym krajobrazie rozsiane są kaplice Kalwarii Krzeszowskiej liczące 33 stacje. W bazylice Wniebowzięcia NMP o g. 12.00 została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich pielgrzymów i ich rodzin, następnie miało miejsce 1,5 godzinne oprowadzanie obiektu sakralnego wraz z przewodnikiem, a w drodze powrotnej odwiedziliśmy katedrę św. Wacława i św. Stanisława w Świdnicy oraz kościół ewangelicko-augsburski nazywany Kościołem Pokoju w Świdnicy.
 
ROK 2014
 
W sobotę 4 października odbyła się autokarowa parafialna pielgrzymkę do Sanktuarium Św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy k/Wrocławia, w której uczestniczyło 55 osób z naszej parafii oraz z Ozimka, Lewina Brzeskiego, Groszowic i Winowa. W pierwszą sobotę października w Trzebnicy odbywa się Pielgrzymka Parafialnych Zespołów Caritas i Wolontariuszy diecezji opolskiej. W tym roku pielgrzymce przewodniczył ks. biskup Andrzej Czaja, który w homilii podkreślił, że posługa Caritas rozpoczyna się najpierw w rodzinie. Św. Jadwiga jest patronką dzieł miłosierdzia oraz główną patronką Śląska, uroczystość przypada 16 października. Pielgrzymi uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej w Lasku Bukowym, na zakończenie grupa udała się do Katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Duchowym opiekunem 55 os. grupy pielgrzymów był ks. Adam. Wszystkim Pielgrzymom za udział oraz modlitewną postawę chrześcijanina składamy serdeczne "Bóg zapłać".
 
W sobotę 28 czerwca 45-osobowa grupa naszych parafian (w tym 3 os. spoza parafii) wyjechała na pielgrzymko-wycieczkę do Bazyliki Maryjnej w Dub nad Morawą w Czechach. W tym małym miasteczku w powiecie Ołomunieckim bardzo serdecznie i gościnnie przyjął nas ks. Jan Kornek, który pochodzi z Folwarku k/Opola. Kilka lat temu nasza parafia pielgrzymowała już do tego miejsca, które dzięki przedsiębiorczości ks. Jana nieustannie się zmienia i rozwija. Drugi kościół filialny znajduje się w miej­scowości Charvaty. Po dotarciu na miejsce została odprawiona Msza św. w barokowym kościele, następnie posiłek i oprowadzenie po ogromnym "gospodarstwie" ks. Kornka. Drugim celem tej pielgrzymki był Ołomuniec, jedno z największych i pod względem ilości zabytków historycznie najważniejszych miast Republiki Czeskiej. Wraz z przewodnikiem byliśmy w Katedrze św. Wacława, zwiedziliśmy Pałac Arcybiskupi, dalej miejsce umęczenia św. Jana Sarkandra oraz wyjątkowo spokojny i piękny Rynek. Duchowym opiekunem pielgrzymki był ks. Adam Jankowski, a usługi transportowe świadczyła tradycyjnie firma Piechota.


 

Valid XHTML and CSS.