Orkiestra Email
czwartek, 06 października 2011 22:04

Orkiestra na facebooku - tutaj

Występ orkiestry w Prószkowie 2014 - tutaj

Występy orkiestry - tutaj

Próba orkiestry - tutaj
 
Orkiestra dęta parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach powstała w 1981 r. Założycielem orkiestry był ks. proboszcz Hubert Skomudek oraz parafianie: Paweł Walecko, Józef Gocz, Józef Cebula oraz śp. Joachim Wilczek. Tuż po ogłoszeniu „stanu wojennego” urodziła się idea stworzenia czegoś naturalnego, wynikającego z potrzeb zwyczajnych ludzi. Widząc możliwości, jakie tkwią w parafii, ks. Hubert Skomudek pewnego zimowego wieczoru zawitał do domu przy ul. Prószkowskiej z „propozycją nie do odrzucenia”. Propozycję utworzenia orkiestry dętej, bo o to właśnie chodziło, otrzymał obecny kapelmistrz Joachim Wilczek. Po zebraniu grupy organizacyjnej w składzie j.w., rozpoczęto przygotowania do pierwszych prób orkiestry. Ustalono, że skład podstawowy orkiestry należy oprzeć o muzyków już grających, włączając do tego młodzież po uzyskaniu podstawowych umiejętności. Szkoleniem młodzieży (dzieci) zajmowali się: Józef Cebula i Joachim Wilczek oraz, już bezpośrednio na próbach orkiestry, grający muzycy. Pierwsze próby to miesiąc styczeń 1981 r. Nadszedł dzień 19 marca 1981 r., kiedy to orkiestra w 10-osobowym składzie wykonała swój pierwszy koncert, upiększając liturgię odpustowej Mszy św. graniem pieśni kościelnych i uroczystych intrad. Po Mszy św. odbyło się zebranie członków orkiestry, na którym podsumowano pierwszy występ i zaplanowano najbliższą przyszłość. Kapelmistrzem wybrany został śp. Joachim Wilczek, który także zobowiązał się wzbogacić opracowania nutowe dla orkiestry. Ks. proboszcz, w imieniu swoim i rady parafialnej, zobowiązał się pomóc w najważniejszej kwestii, tj. zakupie niezbędnych instrumentów muzycznych. I tak to się zaczęło! Dziś nasza parafialna Orkiestra działa bardzo prężnie i jest dumą naszej Parafii ubogacając muzycznie najważniejsze uroczystości liturgiczne i wydarzenia takie jak: dożynki, kolędowanie czy festyny parafialne. Próby orkiestry odbywają się regularnie w każdą środę w salkach parafialnych, dzięki czemu muzycy nieustannie wzbogacają swój warsztat muzyczny i repertuar utworów. W roku 2013 członkowie orkiestry wraz z rodzinami pielgrzymowali do Łagiewnik, a w roku 2014 do Wambierzyc z ks. Łukaszem Knieciem i ówczesnym dk. Dariuszem Domereckim.
 
Jubileusz 30-lecia orkiestry, 19.03.2011
 
 
 
 
 
 
Koncert kolęd, Racibórz-Studzienna, 3.01.2016
 
Płyta CD z kolędami i utworami świątecznymi 2015/2016
 
 
 
 
 
 
 
XIII Przegląd Orkiestr Mniejszości Niemieckiej - Lichynia, czerwiec 2015
 
 
 
 
 
 
 
Koncert kolęd 2015
 
Wambierzyce 2014
 
 
 
 
 
 
 
Kraków-Łagiewniki 2013
 
 

 

 

 

 

 
Orkiestra dziecięco-młodzieżowa 2013 r.
Od kilku lat istnieje także szkółka, w której kształcą się dzieci i młodzież naszej parafii, doskonalą swoje umiejętności gry na instrumentach dętych, będąc w ten sposób nadzieją na kontynuację tego pięknego dzieła, jakim jest Parafialna Orkiestra Dęta. Próbkę swych umiejętności pokazali na pasterce dla dzieci 24 grudnia 2011 r. o godz. 16.00, ubogacając swą grą tę uroczystość liturgiczną. 
 
Koncert orkiestry dziecięcej - tutaj
 
 
 
 

Valid XHTML and CSS.