Ministranci Email
niedziela, 09 września 2012 00:53

DUSZPASTERSTWO LSO - tutaj

Grafik/Punktacja/Kadzidełko - pobierz

LSO DIECEZJI OPOLSKIEJ - tutaj

 

W każdej parafii przy ołtarzu posługuje Liturgiczna Służba Ołtarza, czyli ministranci.

W naszej parafii grupa ta skupia w swoich szeregach chłopców w wieku szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum. Odrębną grupę stanowią lektorzy.
Od września 2015 r. opiekunem grup ministrantów i lektorów jest ks. Mateusz Kozielski.
Zbiórki ministranckie odbywają się w salkach parafialnych w soboty o g. 8.15 dla szkoły podstawowej, gimnazjum i dla kandydatów.
W każdy czwartek po Mszy św. szkolnej od g. 18.00 do 20.00 ministranci chodzą na salę PSP nr 10 w Opolu, gdzie pod opieką trenera grają w piłkę nożną i siatkówkę. Przygotowują się w ten sposób do dekanalnych i diecezjalnych rozgrywek.
W ciągu roku formacyjnego ministranci uczestniczą w Diecezjalnej Pielgrzymce LSO na Górę św. Anny, w Pielgrzymce LSO na Mszę św. Krzyża w Wielki Czwartek do Katedry Opolskiej, w obozie wypoczynkowym w czasie wakacji oraz w innych wyjazdach.
 
Kto to jest ministrant i jakie pełni zadania?
 
Ministrant (łac. ministro, -are; -avi; -atum - służyć, posługiwać, pomagać) - w katolicyzmie: osoba posługująca przy celebracji Mszy św. oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, śluby, pogrzeby, czy nabożeństwa). Ministranci są wiernymi świeckimi. Zaleca się, aby po okresie przygotowawczym zostali uroczyście pobłogosławieni do pełnienia funkcji ministranta w Zgromadzeniu Liturgicznym.
Każda diecezja, a nawet parafia ma własne zasady, dotyczące ubioru członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Tradycyjnym strojem, który ma najdłuższą historię jest:
a) sutanka - suknia, zakładana w pasie, której kolor odpowiada okresowi liturgicznemu (może być zielona, czerwona, fioletowa, rzadziej spotykana biała lub złota);
b) komża - skrócona alba o szerokich rękawach koloru białego;
c) kołnierz - zakładany wokół szyi i na ramiona, a na niego zakładana jest komża. Kolor również odpowiada okresowi liturgicznemu i nigdy nie może się różnić od koloru sutanki;
d) alba - dla lektorów i ceremoniarzy.
 
Stopnie zwyczajowe formacji ministranckiej: kandydat, ministrant, lektor, ceremoniarz. 
 

Patroni LSO to: św. Alojzy Gonzaga. św. Dominik Savio, św. Jan Berchmans, św. Stanisław Kostka, św. Tarsycjusz, św. Jan Bosco.

 

Ciekawe linki:

Ministranci Diecezji Opolskiej

KNC-Króluj nam Chryste

Mały Gość-Ministranci

 

Wycieczka i praca ministrantów tutaj

 
Nowi Ministranci 2016
 
Msza Krzyżma w Katedrze Op. 2016
 
Ministranci i Lektorzy 2015

Msza Krzyżma w Katedrze Op. 2015

Ferie zimowie 2014
Obóz wakacyjny w Zakrzowie 2013

 

Valid XHTML and CSS.