Witamy na stronie parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach
ŚW MARCIN Email
piątek, 11 listopada 2016 11:51

ŚWIĘTY MARCIN

 

1111-marcin 1

 

Dziś 11 Listopada wspomnienie św. Marcina biskupa. Jest to postać niezwykłego żołnierza Rzymskiego, który nawrócił się na chrześcijaństwo i swoją niezwykłą wiarą, dobrocią i miłością do ludzi prowadził do Boga. Ze wspomnieniem św. Marcina wiąże się wiele pięknych obchodów i zwyczajów.

Dlatego:

 Dzień Świętego Marcina na stałe wpisał się w harmonogram wydarzeń szkoły nr. 10 będącej na terenie naszej parafii. Nie inaczej będzie również tego roku. 14 listopada (poniedziałek) chcemy wspólnie wyruszyć za św. Marcinem na ulice naszej dzielnicy. Rozpoczniemy o godzinie 17.00 na boisku szkolnym, gdzie uczniowie naszej szkoły przedstawią krótką historię tego świętego, następnie wyruszymy za koniem wraz z orkiestrą, społecznością szkolną oraz wszystkimi chętnymi na ulice naszej dzielnicy.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, prosimy o zabranie kamizelek odblaskowych (oczywiście osoby, które takowe posiadają), latarek oraz zapalniczek, by pomóc dzieciom zapalić świeczki w przygotowanych wcześniej przez nich lampionach.

więcej informacji tutaj

Dołączmy do orszaku św. Marcina!!

 

dsc 0259male

 

dsc 0268male

 
Uroczystość Wszystkich Świętych Email
środa, 26 października 2016 07:50

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

 

Coraz bliżej 1 Listopada, dzień w który każdy z nas kojarzy z opadającymi liściami, zniczami no i przede wszystkich naszymi kochanymi przodkami, którzy spoczywają na cmentarzu oczekując radosnego dnia zmartwychwstania. Ponadto 2 listopada, to dzień szczególnie poświęcony modlitwie za naszych zmarłych, szczególnie tych wciąż oczekujących wejścia do chwały nieba. Nigdy nasza modlitwa za zmarłych się nie marnuje, ponieważ nawet jeśli ktoś za kogo się modlimy jest już w niebie, Pan Bóg dobrze wie, momu nasza modlitwa jest wtedy najbardziej potrzebna i w swoim miłosierdziu udziela go według swej sprawiedliwości.

 

todos-los-santos-en-el-cielo

 

Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych", ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
W świętych widzimy swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.

Po południu, po Nieszporach lub niezależnie od nich, na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami. Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
3) dowolna modlitwa w intencjach Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy.

 

więcej o odpustach Tutaj

 

swieci

 
Akcja "Oddaj Krew ratuj życie" Email
wtorek, 11 października 2016 21:40

AKCJA "ODDAJ KREW"

 

WP 20160918 09 24 17 Pro

 

W dniu 18.09.2016 r. odbyła się ostatnia w tym roku akcja oddawania krwi w parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. Wrześniowa akcja zgromadziła wielu chętnych krwiodawców oraz kolejnych nowych dawców krwi (wśród nich były osoby, które oddawały rodzinnie krew dla swoich bliskich). Ambulans do poboru krwi pojawił się jak zwykle już przed 9.00 przed zabudowaniami plebanijnymi z zespołem z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Opola.
Dawcy przybywali do punktu dzieląc się swoim darem dla bliźniego. Do oddania krwi zgłosiło się 17 dawców jednak z pośród nich jedynie 8 miało możliwość oddać drogocenny dar.


Nieco statystyki: przeprowadzone akcje oddawania krwi w parafii Św. Józefa w bieżącym roku możemy pochwalić się, że krew oddało 14 osób. Stąd dla celów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu przekazaliśmy 6.300 ml bezcennego leku. Począwszy od pierwszej przeprowadzonej w 2012 r. akcji oddawania krwi w naszej parafii zebrano łącznie 48.150 ml krwi. W tym roku nasi krwiodawcy uczestniczyli w również w kilku akcjach zorganizowanych przez RCKiK w Opolu, a kilku naszych dawców oddało próbkę krwi dla celów rejestracyjnych do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.
Cieszy fakt, że z roku na rok honorowych dawców krwi w naszej wspólnocie jest coraz więcej, a świadomość niesienia pomocy bliźniemu poprzez ofiarowanie cząstki siebie stale wzrasta.


W przyszłym roku chcielibyśmy kontynuować akcje oddawania krwi w naszej parafii, dlatego już dziś informujemy przyszłych chętnych, że planować będziemy w 2017 r. dwie akcje oddawania krwi w maju oraz we wrześniu. Dokładny termin zostanie podany w przyszłym roku.


Zakończenie akcji oddawania krwi w naszej parafii w 2016 r. niech będzie okazją do podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przeprowadzane akcje. Przede wszystkim dziękuję wszystkim dawcom oraz tym, którym z różnych powodów nie udało się oddać krwi. Dziękuję księdzu Proboszczowi Zygmuntowi za możliwość przeprowadzania akcji na terenie naszej parafii, nagłaśnianie akcji oraz wsparcie duchowe dla tego przedsięwzięcia, księdzu Adamowi, Mateuszowi oraz Janowi za patronat, wykonywanie zdjęć oraz moderowanie parafialnej strony internetowej. Dziękuję również pracownikom z RCKiK z Opola oraz ekipom wyjazdowym za harmonijną współpracę oraz ministrantom, którzy uzupełniali gazetki parafialne wkładkami o przeprowadzanych akcjach. Życzę wszystkim dużo zdrowia, odwagi zaangażowania się w przyszłorocznych akcjach i bycia jeszcze bardziej wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka mając w pamięci słowa Św. Jana Pawła II:
„Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, okazujemy gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. Oddanie krwi to jeden z najcenniejszych darów, to danie drugiemu wiary - często traconej w wyniku choroby, to niejednokrotnie nadzieja na wyleczenie, to dar chrześcijańskiej miłości bliźniego".

 
Nowenna Pompejańska Email
wtorek, 04 października 2016 10:11

 

nowenna-pompejanska

 

NOWENNA POMPEJAŃSKA

 

Miesiąc październik, to najlepszy czas, aby zagłębić się w tajemnice różańca świętego i poznać jego realną moc!

Istnieje wiele form i rodzajów modlitwy, także modląc się różańcem możemy pójść o jeden krok dalej, niż tylko jedna 

dziesiątka czy cała tajemnica. Warto poznać Nowennę Pompejańską modlitę, która polega na odmawianiu całego różańca

3 lub 4 tajemnic przez 54 dni codziennie, oraz odmawianiu przypisanej modlitwy. Przec cały ten czas modlimy się w jednej 

intencji. Skuteczność tej modlitwy potwierdzają setki świadectw ludzi, którzy nawet w bardzo trudnych sytuacjach życia

znaleźli wsparcie właśnie u Matki Bożej.

 

Czasem oczekujemy natychmiastowych efektów po krótkiej modlitwie, to tak jakbyśmy ważne wydarzenie w życiu chcieli przygotować w 5 minut...

Dobrze rozumiemy, że do ważnych w życiu spraw długo się przygotowujemy, lub wkładamy w nie wiele wysiłku. Przykładem może być budowa

domu, chcąc zbudować solidny i bezpieczny dom, dobrze planujemy wszelkie prace, powoli ale dokładnie i solidnie pracować będziemy nad 

każdym elementem, natomiast spiesząc się łatwo popełnić błąd, bądź po prostu zbudować coś nietrwałego.

Podobnie jest z modlitwą.. Jaka modlitwa taki efekt.. Dobra wytrwała modlitwa szczerego serca, a nie rozproszonego i roztargnionego da o wiele

wspanialsze owoce!

 

Modlitwa nowenną pompejańską jest trudną i wymagającą modlitwą różańcową, jednak setki świadectw ludzi wysłuchanych nie mogą być

przypadkiem!! 

 

Więcej informacji:

Krótko i na temat o nowennie

Nowenna pompejańska

historia nowenny pompejańskiej

 

 
Święta Matka Teresa z Kalkuty Email
niedziela, 04 września 2016 08:58

ZA CHWILĘ ŚWIĘTA

 
Moja ciocia również w życiu rodzinnym okazywała niezwykłą prostotę, cała była spontaniczna i naturalna, nawet mimo zmęczenia codzienną ciężką pracą – w ten sposób przedstawiła Matkę Teresę z Kalkuty, którą 4 września Franciszek ogłosi świętą, jej bratanica, 70-letnia obecnie Agi Bojaxhiu. Z córką brata założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości – jedyną jej żyjącą krewną, mieszkającą od młodości na Sycylii – wywiad przeprowadziło Radio Watykańskie. „Matka Teresa robiła bardzo dużo, ale nie na pokaz, była bardzo powściągliwa w tym, co czyniła. Do wszystkiego podchodziła w sposób spontaniczny i naturalny, nawet do czynności najbardziej męczących". Więcej tutaj.
 
źródło: ekai.pl
 
XVI Niedziela Papieska Email
środa, 05 października 2016 15:54

JP2

 

XVI Niedziela Papieska

 

Czym jest niedziela papieska i dlaczego ją obchodzimy?

Niedzielę Papieską obchodzi się w Polsce dla upamiętnienia wybitnej postaci świętego papieża Jana Pawła II w Niedzielę przed 16 października, czyli dniem wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Jest to szczególny dzień zatrzymania się nad tą wielką postacią, a szczególnie oddaniu hołdu tej jakże wielkiej i znaczącej dla nas wszystkich postaci. To po raz kolejny okazja do wspomnienia i zatrzymania się nad nauczaniem świętego papieża, który jest uważany za największy autorytet XX wieku. To, że żyjemy w wolnym kraju i w wolnej Europie i możemy świętować taki dzień w Kościele, to właśnie w ogromnej mierze dzięki naszemu papieżowi Janowi Pawłowi II.

 

Chcesz wiedzieć więcej o XVI niedzieli papieskiej? Kliknij tutaj

 
Ks. Prałat Zygmunt Lubieniecki Email
piątek, 09 września 2016 07:17

SREBRNY JUBILAT

 
W niedzielę 11 września, w uroczystość DOŻYNEK-ŻNIWNIOKA, która jest podziękowaniem za naszych Rolników, Działkowiczów i ich Rodziny, za ich trud i pracę na polach i ogrodach, będzie nam towarzyszyć jeszcze jedna podniosła okoliczność. To Jubileusz 25 lat pełnienia przez Ks. Prałata Zygmunta Lubienieckiego funkcji i posługi Proboszcza Parafii Św. Józefa w Opolu. Na SUMIE JUBILEUSZOWO-DOŻYNKOWEJ o g. 10.00 będzie również obecny Ks. Biskup Andrzej Czaja, ordynariusz opolski. Więcej tutaj.
 
"Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca" (Sokrates)
 
Z okazji Srebrnego Jubileuszu Proboszczowania w Parafii Św. Józefa w Opolu, życzymy Ks. Prałatowi przede wszystkim Bożego Błogosławieństwa, potrzebnego zdrowia, wielu sił i chrześcijańskiej radości, aby z Bożą łaską mógł dalej duszpasterzować powierzonej sobie Wspólnocie parafialnej, wypełniając bardzo rzetelnie oraz z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem wszystkie zadania parafialne, dekanalne i diecezjalne, które każdego dnia będzie wyznaczać Czcigodnemu Jubilatowi Boża Opatrzność. Szczęść Boże!
 
Duszpasterze i Parafianie

 

PLURIMOS ANNOS!!!
 
Zdjęcia Ks. Prałata Zygmunta Lubienieckiego
 
Dożynki-Żniwniok-Jubileusz 2016 Email
sobota, 03 września 2016 08:37

BOŻE, Z TWOICH RĄK ŻYJEMY

 
Drodzy Parafianie, mili Goście i Sympatycy Parafii Św. Józefa w Opolu! Dziękując Bogu za żniwa i urodzaje, doceniając trud OPOLSKICH ROLNIKÓW pragniemy im złożyć hołd i cześć godnie przeżywając w niedzielę 11 września DOŻYNKI-ŻNIWNIOK. W tą niedzielę będziemy również świętować skromną uroczystość Srebrnego Jubileuszu 25-lecia Proboszczowania KS. PRAŁATA ZYGMUNTA LUBIENIECKIEGO w Parafii Św. Józefa w Opolu. ZAPRASZAMY Was, Kochani Rolnicy-Działkowicze i wasze Rodziny, wszystkich Parafian i Gości z Opola i okolic do wspólnego świętowania. KOROWÓD DOŻYNKOWY rozpoczniemy o g. 8.30 w Wójtowej Wsi (ul. Kwoczka). Ok. g. 9.15 korowód dotrze do ronda w Szczepanowicach, 15 minut później będzie powitanie przez Parafian z Osiedli Chmielowicka–Gospodarcza–Tęczowa. O g. 10.00 w naszym kościele rozpocznie się uroczysta SUMA DOŻYNKOWO-JUBILEUSZOWA. Po Mszy św. każda Rodzina zostanie obdarowana CHLEBKIEM (wypiek Rodziny Cebula) – symbolem jedności w naszej parafialnej Wspólnocie. O g. 15.00 na placu plebanijnym rozpocznie się FESTYN DOŻYNKOWO-JUBILEUSZOWY, którego dochód będzie przeznaczony na renowację Katedry Opolskiej, Matki wszystkich kościołów w diecezji. Sylwetka, życiorys i zdjęcie Ks. Prałata Zygmunta Lubienieckiego zostały przedstawione w najnowszym Liście Parafialnym (4.09.).
 

KOROWÓD 2015 - tutaj

SUMA DOŻYNKOWA - tutaj

FESTYN DOŻYNKOWY - tutaj

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 29

Valid XHTML and CSS.