Witamy na stronie parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach
Roraty Email
poniedziałek, 28 listopada 2016 15:15

CZAS NA RORATY !!

 

roraty-300x199

Wszyscy dobrze wiemy, że nadszedł wreszcie czas Adwentu. Pierwsza Niedziela Adwentu już za nami, podczas której przypomnieliśmy sobie znaczenie tego pięknego i ważnego okresu przed Bożym Narodzeniem. Nieodłącznym elementem Adwentu są Roraty!! Codziennie gromadzimy się rano o 6:30 wtedy szczególnie zapraszamy dorosłych, oraz specjalnie dla dzieci i młodzieży roraty o godzinie 18:00.

 

Nie zawlekajcie ani nie planujcie innych rzeczy, kiedy rozpoczynają się tak ciekawe roraty! Towarzyszyć nam będzie w drodze do Bożego Narodzenia troje dzieci Hiacynta, Franciszek i Łucja. Prowadzić nas oni będą do lepszego zrozumienia ważnej nauki Pana Boga, którą przekazywała im Matka Boże w dalekim kraju Portugalii a dokładnie w Fatimie.

 UWAGA !!

Codziennie na naszej stronie internetowej w tym artykule pojawiać się będą również pytania

zadawane przez księdza na każdych roratach, żebyście mogli je w domu sobie przypomnieć.

Następnie zapisać na papierowym serduszku odpowiedzi

(trzeba koniecznie napisać na nim również swoje imię i nazwisko)

Wszystkie serca biorą udziałw losowaniu. Jeśli odpowiedzi będą prawidłowe, czekają na was wspaniałe NAGRODY!!

 

 Pytania:

Poniedziałek 28.11

1) Wymień imiona trójki dzieci, którym objawiła się Maryja

2) Gdzie się to wydarzyło (można napisać nazwę miejscowości)

 

Wtorek 29.11

1) Jaki obowiązek miałą Łucja?

 

Środa 30.11

1) W jakie zabawy lubiły się bawić dzieci z Fatimy?

 

Czwartek 1.12

1) W jaki sposób dzieci odmawiały różaniec?

2)Dlaczego tak szybko odmawiały modlitwę?

 

Piątek 2.12

1) Co przyniósł ze sobą Anioł, który pokazał się Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji?

 

Sobota 3.12

1) Wymień datę pierwszego objawienia się Maryi

2)O co Matka Boża prosiła dzieci?

 

II TYDZIEŃ RORAT

Poniedziałek 5.12

1) Czy Hiacynta miała zachować milczenie w sprawie objawień?

 

Wtorek. 6.12

1) Jaki prezent Pan Jezus obiecał każdemu człowiekowi?

2) Kto najbardziej przeraził się wizji piekła?

 

Środa 7.12

1) Co zrobili Franciszek i Hiacynta, gdy Łucja musiała iść z mamą do Proboszcza?

2) Co to jest Akt Strzelisty?

 

Czwartek 8.12

1) Jaka uorczystość obchodzona jest 8 grudnia czyli dziś?

 

Piątek 9.12

1) Co dzieci ofiarowały swoim rówieśnikom?

 

Sobota 10.12

1) Jak nazywa się broń, którą dała nam Maryja?

 

III Tydzień Rorat

 

Poniedziałek 12.12

1) Co takiego znalazły dzieci?

2) Dlaczego się obwiązały?

 

Wtorek 13.12

1) Z jakiej przyjemności dzieci miały zrezygnować?

 

Środa 14.12

1) Gdzie pewnego razu znalazły się dzieci z Fatimy?

2) Co takiego robiły z ludźmi, których tam spotkały?

 

Czwartek 15.12

1) Kto nie chciał uwierzyć Łucji w to, że widzi Matkę Bożą?

 

PIątek 16.12

1) Do kogo udała się Łucja z mamą ?

 

Sobota 17.12

1) Jaki cud Matka Boża ukazała ludziom na niebie?

 

IV Tydzień Rorat

 

Poniedziałek 19.12

1) Gdzie musiała udać się Hiacynta?

2) Co w tej sytuacji zrobiłą Łucja?

 

Wtorek 20.12

1) Co Matka Boża obiecała dzieciom?

 

Środa 21.12

1) Jak się nazywa nakrycie głowy biskupa?

 

 
Uroczystość Chrystusa Króla/ Dzień Ministranta Email
czwartek, 24 listopada 2016 22:33

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

 

Niedziela Chrystusa Króla była w tym roku szczególną uroczystością. Wszyscy dokonaliśmy bowiem aktu oddania całego życia narodowego, rodzinnego i osobistego pod Boskie panowanie Pana Jezusa. Dzień ten wyjątkowo przeżywa także cała liturgiczna służba ołtarza.

to2

W naszej parafii obchodzony jest on bardzo uroczyście przez ministrantów i lektorów, którzy pomimo służb do południa gromadzą się wszyscy na nieszporach a następnie w imponującej liczbie służyli do Mszy świętej o godzinie 16, która odprawiana była w ich intencji.


Na tej Mszy ustanawiani są nowi lektorzy, ministranci, oraz kandydaci do służby ministranckiej. W tym roku do służby lektorskiej przyjętych zostało 6 lektorów, oraz 6 kandydatów do służby ministranckiej.

t2

t1
Po uroczystej celebracji wszyscy gromadzą się wraz ze swoimi rodzicami, aby podsumować cały rok liturgiczny. Wyróżniani zostali wzorowi ministranci, którzy nie opuszczają swoich służb, nawet kiedy trzeba wcześnie rano wstawać i nie spóźniają się na służby. W tym roku najwięcej punktów zdobył Łukasz Pollak.

 DSC1000 Copy
Nikt nie odszedł z pustymi rękami, poza szczególnie wyróżnionymi i docenionymi ministrantami i lektorami każdy otrzymał dyplom za wierną i ofiarną służbę, coś słodkiego, oraz kalendarz adwentowy.

 DSC1082 Copy
Starsi lektorzy przygotowali wraz z opiekunem ministrantów ks. Mateuszem niesamowicie atrakcyjny i zabawny program zabaw i konkurencji, w których poszczególne grupy ministrantów rywalizowały o cenne punkty.

 DSC1043 Copy

 DSC1068 Copy

Dzień ministranta, na pewno nie byłby tak wspaniałym i wesołym wydarzeniem, gdyby nie zaangażowanie drogich rodziców! Szczególnie pań, które zatroszczyły się o to by nie zabrakło smakołyków na stołach i pysznych napojów.


Ministranci i lektorzy są szczególną grupą dbającą o dobro parafii dlatego chciejmy ich również zawsze wspierać. Jednocześnie ministranci z drzew nie spadają! Więc zachęcajcie swoich chłopców, aby ochoczo dołączyli i wsparli naszych dzielnych rycerzy Chrystusa!
*Króluj na Chryste!

*Zawsze i wszędzie!          ZDJĘCIA

 

 
ŚW MARCIN Email
piątek, 18 listopada 2016 16:36

POCHÓD ŚWIĘTEGO MARCINA

 

 DSC9861 Copy

 

W poniedziałek w Szkole Podstawowej nr. 10 uczczony został w piękny sposób przez uczniów św. Marcin. Przygotowali krótkie ale wymowne przedstawienie ukazujące nam jak dobry Marcin podzielił się częścią swojego żołnierskiego płaszcze ze zmarzniętym biedakiem. Dzieci zaśpiewały również wszystkim zgromadzonym długo przygotowywane piosenki o świętym w języku polskim ale również niemieckim. Nie zabrakło również wspaniałej oprawy muzycznej o którą zatroszczyła się nasza orkiestra dęta. Gdy pierwsza część obchodów na terenie szkoły się zakończyła pod przewodnictwem św. Marcina na koniu ruszył pochód rozświetlony lampionami ręcznie przygotowanymi przez dzieci. Dorga prowadziła od szkoły ulicą Prószkowską aż do kościoła parafialnego, po czym okrążając rondo wszyscy powrócili na teren szkoły by zakosztować tradycyjnych rogali Marcińskich!

Wszystko udało się wspaniale! Oto krótka Fotorelacja

 
ŚW MARCIN Email
piątek, 11 listopada 2016 11:51

ŚWIĘTY MARCIN

 

1111-marcin 1

 

Dziś 11 Listopada wspomnienie św. Marcina biskupa. Jest to postać niezwykłego żołnierza Rzymskiego, który nawrócił się na chrześcijaństwo i swoją niezwykłą wiarą, dobrocią i miłością do ludzi prowadził do Boga. Ze wspomnieniem św. Marcina wiąże się wiele pięknych obchodów i zwyczajów.

Dlatego:

 Dzień Świętego Marcina na stałe wpisał się w harmonogram wydarzeń szkoły nr. 10 będącej na terenie naszej parafii. Nie inaczej będzie również tego roku. 14 listopada (poniedziałek) chcemy wspólnie wyruszyć za św. Marcinem na ulice naszej dzielnicy. Rozpoczniemy o godzinie 17.00 na boisku szkolnym, gdzie uczniowie naszej szkoły przedstawią krótką historię tego świętego, następnie wyruszymy za koniem wraz z orkiestrą, społecznością szkolną oraz wszystkimi chętnymi na ulice naszej dzielnicy.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, prosimy o zabranie kamizelek odblaskowych (oczywiście osoby, które takowe posiadają), latarek oraz zapalniczek, by pomóc dzieciom zapalić świeczki w przygotowanych wcześniej przez nich lampionach.

więcej informacji tutaj

Dołączmy do orszaku św. Marcina!!

 

dsc 0259male

 

dsc 0268male

 
Akcja "Oddaj Krew ratuj życie" Email
wtorek, 11 października 2016 21:40

AKCJA "ODDAJ KREW"

 

WP 20160918 09 24 17 Pro

 

W dniu 18.09.2016 r. odbyła się ostatnia w tym roku akcja oddawania krwi w parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. Wrześniowa akcja zgromadziła wielu chętnych krwiodawców oraz kolejnych nowych dawców krwi (wśród nich były osoby, które oddawały rodzinnie krew dla swoich bliskich). Ambulans do poboru krwi pojawił się jak zwykle już przed 9.00 przed zabudowaniami plebanijnymi z zespołem z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Opola.
Dawcy przybywali do punktu dzieląc się swoim darem dla bliźniego. Do oddania krwi zgłosiło się 17 dawców jednak z pośród nich jedynie 8 miało możliwość oddać drogocenny dar.


Nieco statystyki: przeprowadzone akcje oddawania krwi w parafii Św. Józefa w bieżącym roku możemy pochwalić się, że krew oddało 14 osób. Stąd dla celów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu przekazaliśmy 6.300 ml bezcennego leku. Począwszy od pierwszej przeprowadzonej w 2012 r. akcji oddawania krwi w naszej parafii zebrano łącznie 48.150 ml krwi. W tym roku nasi krwiodawcy uczestniczyli w również w kilku akcjach zorganizowanych przez RCKiK w Opolu, a kilku naszych dawców oddało próbkę krwi dla celów rejestracyjnych do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.
Cieszy fakt, że z roku na rok honorowych dawców krwi w naszej wspólnocie jest coraz więcej, a świadomość niesienia pomocy bliźniemu poprzez ofiarowanie cząstki siebie stale wzrasta.


W przyszłym roku chcielibyśmy kontynuować akcje oddawania krwi w naszej parafii, dlatego już dziś informujemy przyszłych chętnych, że planować będziemy w 2017 r. dwie akcje oddawania krwi w maju oraz we wrześniu. Dokładny termin zostanie podany w przyszłym roku.


Zakończenie akcji oddawania krwi w naszej parafii w 2016 r. niech będzie okazją do podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przeprowadzane akcje. Przede wszystkim dziękuję wszystkim dawcom oraz tym, którym z różnych powodów nie udało się oddać krwi. Dziękuję księdzu Proboszczowi Zygmuntowi za możliwość przeprowadzania akcji na terenie naszej parafii, nagłaśnianie akcji oraz wsparcie duchowe dla tego przedsięwzięcia, księdzu Adamowi, Mateuszowi oraz Janowi za patronat, wykonywanie zdjęć oraz moderowanie parafialnej strony internetowej. Dziękuję również pracownikom z RCKiK z Opola oraz ekipom wyjazdowym za harmonijną współpracę oraz ministrantom, którzy uzupełniali gazetki parafialne wkładkami o przeprowadzanych akcjach. Życzę wszystkim dużo zdrowia, odwagi zaangażowania się w przyszłorocznych akcjach i bycia jeszcze bardziej wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka mając w pamięci słowa Św. Jana Pawła II:
„Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, okazujemy gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. Oddanie krwi to jeden z najcenniejszych darów, to danie drugiemu wiary - często traconej w wyniku choroby, to niejednokrotnie nadzieja na wyleczenie, to dar chrześcijańskiej miłości bliźniego".

 
35 lat orkiestry parafii św. Józefa Email
niedziela, 13 listopada 2016 23:16

35 lat orkiestry parafii św. Józefa

 

To już 35 lat odkąd w naszej parafii istnieje wspaniała grupa - orkiestra dęta parafii św Józefa. Nie trzeba się wiele rozpisywać się o wysokiej klasie naszych artystów, bo ich muzyka przemawia najlepiej w odpowiedzi na pytanie: "Czy dobrą macie tę orkiestrę?" o czym sami nie raz już się przekonaliśmy na parafialnych i nie tylko uroczystościach. Osiągnięć i laurów również im nie brakuje, wystarczy wspomnieć, pokonanie wielu orkiestr i zakwalifikowanie się na międzynarodowy przegląd orkiestr dętych w niemieckim Bosel, gdzie zmagali się muzycznie z europejskimi orkiestrami .. Nasza orkiestra może się również cieszyć i pochwalić tym, że jest jak rodzina. Składa się bowiem z starszych doświadczonych muzyków, ale nie brakuje młodzieży, która talentem wcale nie odstaje od "starych wyjadaczy". Każda rodzina powinna zaś dbać o swoją historię, o relacje. Jest bowiem czas pracy i trudów, ale nie może zabraknąć też czasu radości, zabawy i świętowania. Wszak muzyka łagodzi obyczaje, muzyka raduje serce człowieka. Źle by było, gdby sami muzycy nie potrafili się bawić i radować! Nasza orkiestra zdecydowanie potrafi!

Najlepsze życzenia naszej wspaniałej orkiestrze na jubileuszowe 35 urodziny! Niech nadal rozwija się wspaniale, nigdy nie brakuje młodych serc pragnących dołączyć do grupy i niech święta Cecylia patronka muzyki Kościelnej a nade wszystko dobry zawsze Pan Bóg zawsze błogosławi wszystkie plany, godziny prób i wszelkie występy oraz sukcesy, których myślę cała parafia wam ze szczerego serca życzy!

Poniżej kilka zdjęć z "35 urodzin" Zdjęcia z uroczystości

35

 
Uroczystość Wszystkich Świętych Email
środa, 26 października 2016 07:50

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

 

Coraz bliżej 1 Listopada, dzień w który każdy z nas kojarzy z opadającymi liściami, zniczami no i przede wszystkich naszymi kochanymi przodkami, którzy spoczywają na cmentarzu oczekując radosnego dnia zmartwychwstania. Ponadto 2 listopada, to dzień szczególnie poświęcony modlitwie za naszych zmarłych, szczególnie tych wciąż oczekujących wejścia do chwały nieba. Nigdy nasza modlitwa za zmarłych się nie marnuje, ponieważ nawet jeśli ktoś za kogo się modlimy jest już w niebie, Pan Bóg dobrze wie, momu nasza modlitwa jest wtedy najbardziej potrzebna i w swoim miłosierdziu udziela go według swej sprawiedliwości.

 

todos-los-santos-en-el-cielo

 

Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych", ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
W świętych widzimy swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.

Po południu, po Nieszporach lub niezależnie od nich, na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami. Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
3) dowolna modlitwa w intencjach Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy.

 

więcej o odpustach Tutaj

 

swieci

 
XVI Niedziela Papieska Email
środa, 05 października 2016 15:54

JP2

 

XVI Niedziela Papieska

 

Czym jest niedziela papieska i dlaczego ją obchodzimy?

Niedzielę Papieską obchodzi się w Polsce dla upamiętnienia wybitnej postaci świętego papieża Jana Pawła II w Niedzielę przed 16 października, czyli dniem wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Jest to szczególny dzień zatrzymania się nad tą wielką postacią, a szczególnie oddaniu hołdu tej jakże wielkiej i znaczącej dla nas wszystkich postaci. To po raz kolejny okazja do wspomnienia i zatrzymania się nad nauczaniem świętego papieża, który jest uważany za największy autorytet XX wieku. To, że żyjemy w wolnym kraju i w wolnej Europie i możemy świętować taki dzień w Kościele, to właśnie w ogromnej mierze dzięki naszemu papieżowi Janowi Pawłowi II.

 

Chcesz wiedzieć więcej o XVI niedzieli papieskiej? Kliknij tutaj

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 29

Valid XHTML and CSS.