Witamy na stronie parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach
Boże Narodzenie Email
sobota, 24 grudnia 2016 09:35

Błogosławionych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Niech rozpoczynający się czas świętowania wielkiej tajemnicy narodzin naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, będzie czasem pełnym pokoju i miłości, którą w nasze życie zawsze wnosi Ten, który jest Emmanuelem, Bogiem z Nami, księciem pokoju i wszelkiego dobra oraz miłości. Niechaj te święta wniosą do naszych domów pojednanie i szczęście, które aniołowie w dniu Bożego narodzenia z okrzykiem Gloria in excelsis Deo przynosili aniołowie!


narodzenie-Pana-Jezusa Copy

 

Wszystkim Parafianom, drogim gościom i każdemu kto czyta te słowa! Życzymy pięknych, zdrowych i przede wszystkim Bożych Świąt!


- Duszpasterze parafii św. Józefa

 
Zmarli parafianie Email
środa, 07 grudnia 2016 14:41

Z żalem zawiadamiamy, że zmarla nasza parafianka:

 

 Śp. 

 Anna Majchrowicz - , zm 18.10.2017, zam ul. Chmielowicka. Msza pogrzebowa 21.10.2017 o godz 14:00, na cmentarzu Opole Półwieś w nowej kaplicy.

 

 

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie..

 

znicz1

 
Św. Mikołaj Email
poniedziałek, 05 grudnia 2016 23:58

Święty Mikołaj, biskup

 

 

JEST JUŻ FOTORELACJA Z WIZYTY MIKOŁAJA !!

 

 

Dziś wspomnienie św. Mikołaja! Jest szczególnie ukochany przez dzieci dzień, gdyż wspominając świętego naśladujemy jego miłość do bliźniego wzajemnie obdarowując się prezentami. Św. Mikołaj szczególnie troszczył się o ubogich i ludzi w potrzebie przygotowując dla nich to czego tak bardzo potrzebowali. Mikołaj po dziś dzień motywuje do dzielenia się uśmiechem i tym co mamy z drugim człowiekiem! Tak oto nasza młodzież przygotowywała w poniedziałek wieczorem paczki dla św. Mikołaja z przyniesionych przed dobre serca darów. Wszyskim, którzy przynieśli choć orzecha niech Dobry Bóg błogosławi, a św. Mikołaj uprasza tego czego najbardziej nam w życiu potrzeba!

m3 Copy

 

Zachęcamy również do lektury aby lepiej zapoznać się z sylwetką świętego :)

mik

Święty Mikołaj
Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Miał ułatwić zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. O tym wydarzeniu wspomina Dante w "Boskiej komedii". Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre w południowej Turcji), podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze większej chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.
Kiedy indziej miał swoją modlitwą uratować rybaków od niechybnego utonięcia w czasie gwałtownej burzy. Dlatego odbiera cześć również jako patron marynarzy i rybaków. W czasie zarazy, jaka nawiedziła jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić należności. Św. Grzegorz I Wielki w żywocie Mikołaja podaje, że w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana (pocz. wieku IV), Święty został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325), na którym potępione zostały przez biskupów błędy Ariusza (kwestionującego równość i jedność Osób Trójcy Świętej).
Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.
Najstarsze ślady kultu św. Mikołaja napotykamy w wieku VI, kiedy to cesarz Justynian wystawił mu w Konstantynopolu jedną z najwspanialszych bazylik. Cesarz Bazyli Macedończyk (w. VII) w samym pałacu cesarskim wystawił kaplicę ku czci Świętego. Do Miry udawały się liczne pielgrzymki. W Rzymie św. Mikołaj miał dwie świątynie, wystawione już w wieku IX. Papież św. Mikołaj I Wielki (858-867) ufundował ku czci swojego patrona na Lateranie osobną kaplicę. Z czasem liczba kościołów św. Mikołaja w Rzymie doszła do kilkunastu. W całym chrześcijańskim świecie św. Mikołaj miał tak wiele świątyń, że pewien pisarz średniowieczny pisze: "Gdybym miał tysiąc ust i tysiąc języków, nie byłbym zdolny zliczyć wszystkich kościołów, wzniesionych ku jego czci". W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg.
O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania się ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. Podobiznę Świętego opublikowano na znaczkach pocztowych w wielu krajach. Postać św. Mikołaja uwieczniło wielu malarzy i rzeźbiarzy. Wśród nich wypada wymienić Agnolo Gaddiego, Arnolda Dreyrsa, Jana da Crema, G. B. Tiepolo, Tycjana itd. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja (z VI w.) można oglądać w jednym z kościołów Bejrutu.
W Polsce kult św. Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Jeszcze dzisiaj pod jego wezwaniem jest aż 327 kościołów w naszej Ojczyźnie. Po św. Janie Chrzcicielu, a przed św. Piotrem i Pawłem najpopularniejszy jest św. Mikołaj. Do najokazalszych należą kościoły w Gdańsku i w Elblągu. Ołtarzy Mikołaj posiada znacznie więcej, a figur i obrazów ponad tysiąc. Zaliczany był do Czternastu Orędowników. Zanim jego miejsce zajął św. Antoni Padewski, św. Mikołaj był wzywany we wszystkich naglących potrzebach.

Święty Mikołaj Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

 
Uroczystość Chrystusa Króla/ Dzień Ministranta Email
czwartek, 24 listopada 2016 22:33

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

 

Niedziela Chrystusa Króla była w tym roku szczególną uroczystością. Wszyscy dokonaliśmy bowiem aktu oddania całego życia narodowego, rodzinnego i osobistego pod Boskie panowanie Pana Jezusa. Dzień ten wyjątkowo przeżywa także cała liturgiczna służba ołtarza.

to2

W naszej parafii obchodzony jest on bardzo uroczyście przez ministrantów i lektorów, którzy pomimo służb do południa gromadzą się wszyscy na nieszporach a następnie w imponującej liczbie służyli do Mszy świętej o godzinie 16, która odprawiana była w ich intencji.


Na tej Mszy ustanawiani są nowi lektorzy, ministranci, oraz kandydaci do służby ministranckiej. W tym roku do służby lektorskiej przyjętych zostało 6 lektorów, oraz 6 kandydatów do służby ministranckiej.

t2

t1
Po uroczystej celebracji wszyscy gromadzą się wraz ze swoimi rodzicami, aby podsumować cały rok liturgiczny. Wyróżniani zostali wzorowi ministranci, którzy nie opuszczają swoich służb, nawet kiedy trzeba wcześnie rano wstawać i nie spóźniają się na służby. W tym roku najwięcej punktów zdobył Łukasz Pollak.

 DSC1000 Copy
Nikt nie odszedł z pustymi rękami, poza szczególnie wyróżnionymi i docenionymi ministrantami i lektorami każdy otrzymał dyplom za wierną i ofiarną służbę, coś słodkiego, oraz kalendarz adwentowy.

 DSC1082 Copy
Starsi lektorzy przygotowali wraz z opiekunem ministrantów ks. Mateuszem niesamowicie atrakcyjny i zabawny program zabaw i konkurencji, w których poszczególne grupy ministrantów rywalizowały o cenne punkty.

 DSC1043 Copy

 DSC1068 Copy

Dzień ministranta, na pewno nie byłby tak wspaniałym i wesołym wydarzeniem, gdyby nie zaangażowanie drogich rodziców! Szczególnie pań, które zatroszczyły się o to by nie zabrakło smakołyków na stołach i pysznych napojów.


Ministranci i lektorzy są szczególną grupą dbającą o dobro parafii dlatego chciejmy ich również zawsze wspierać. Jednocześnie ministranci z drzew nie spadają! Więc zachęcajcie swoich chłopców, aby ochoczo dołączyli i wsparli naszych dzielnych rycerzy Chrystusa!
*Króluj na Chryste!

*Zawsze i wszędzie!          ZDJĘCIA

 

 
35 lat orkiestry parafii św. Józefa Email
niedziela, 13 listopada 2016 23:16

35 lat orkiestry parafii św. Józefa

 

To już 35 lat odkąd w naszej parafii istnieje wspaniała grupa - orkiestra dęta parafii św Józefa. Nie trzeba się wiele rozpisywać się o wysokiej klasie naszych artystów, bo ich muzyka przemawia najlepiej w odpowiedzi na pytanie: "Czy dobrą macie tę orkiestrę?" o czym sami nie raz już się przekonaliśmy na parafialnych i nie tylko uroczystościach. Osiągnięć i laurów również im nie brakuje, wystarczy wspomnieć, pokonanie wielu orkiestr i zakwalifikowanie się na międzynarodowy przegląd orkiestr dętych w niemieckim Bosel, gdzie zmagali się muzycznie z europejskimi orkiestrami .. Nasza orkiestra może się również cieszyć i pochwalić tym, że jest jak rodzina. Składa się bowiem z starszych doświadczonych muzyków, ale nie brakuje młodzieży, która talentem wcale nie odstaje od "starych wyjadaczy". Każda rodzina powinna zaś dbać o swoją historię, o relacje. Jest bowiem czas pracy i trudów, ale nie może zabraknąć też czasu radości, zabawy i świętowania. Wszak muzyka łagodzi obyczaje, muzyka raduje serce człowieka. Źle by było, gdby sami muzycy nie potrafili się bawić i radować! Nasza orkiestra zdecydowanie potrafi!

Najlepsze życzenia naszej wspaniałej orkiestrze na jubileuszowe 35 urodziny! Niech nadal rozwija się wspaniale, nigdy nie brakuje młodych serc pragnących dołączyć do grupy i niech święta Cecylia patronka muzyki Kościelnej a nade wszystko dobry zawsze Pan Bóg zawsze błogosławi wszystkie plany, godziny prób i wszelkie występy oraz sukcesy, których myślę cała parafia wam ze szczerego serca życzy!

Poniżej kilka zdjęć z "35 urodzin" Zdjęcia z uroczystości

35

 
Roraty Email
poniedziałek, 28 listopada 2016 15:15

CZAS NA RORATY !!

 

roraty-300x199

Wszyscy dobrze wiemy, że nadszedł wreszcie czas Adwentu. Pierwsza Niedziela Adwentu już za nami, podczas której przypomnieliśmy sobie znaczenie tego pięknego i ważnego okresu przed Bożym Narodzeniem. Nieodłącznym elementem Adwentu są Roraty!! Codziennie gromadzimy się rano o 6:30 wtedy szczególnie zapraszamy dorosłych, oraz specjalnie dla dzieci i młodzieży roraty o godzinie 18:00.

 

Nie zawlekajcie ani nie planujcie innych rzeczy, kiedy rozpoczynają się tak ciekawe roraty! Towarzyszyć nam będzie w drodze do Bożego Narodzenia troje dzieci Hiacynta, Franciszek i Łucja. Prowadzić nas oni będą do lepszego zrozumienia ważnej nauki Pana Boga, którą przekazywała im Matka Boże w dalekim kraju Portugalii a dokładnie w Fatimie.

 UWAGA !!

Codziennie na naszej stronie internetowej w tym artykule pojawiać się będą również pytania

zadawane przez księdza na każdych roratach, żebyście mogli je w domu sobie przypomnieć.

Następnie zapisać na papierowym serduszku odpowiedzi

(trzeba koniecznie napisać na nim również swoje imię i nazwisko)

Wszystkie serca biorą udziałw losowaniu. Jeśli odpowiedzi będą prawidłowe, czekają na was wspaniałe NAGRODY!!

 

 Pytania:

Poniedziałek 28.11

1) Wymień imiona trójki dzieci, którym objawiła się Maryja

2) Gdzie się to wydarzyło (można napisać nazwę miejscowości)

 

Wtorek 29.11

1) Jaki obowiązek miałą Łucja?

 

Środa 30.11

1) W jakie zabawy lubiły się bawić dzieci z Fatimy?

 

Czwartek 1.12

1) W jaki sposób dzieci odmawiały różaniec?

2)Dlaczego tak szybko odmawiały modlitwę?

 

Piątek 2.12

1) Co przyniósł ze sobą Anioł, który pokazał się Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji?

 

Sobota 3.12

1) Wymień datę pierwszego objawienia się Maryi

2)O co Matka Boża prosiła dzieci?

 

II TYDZIEŃ RORAT

Poniedziałek 5.12

1) Czy Hiacynta miała zachować milczenie w sprawie objawień?

 

Wtorek. 6.12

1) Jaki prezent Pan Jezus obiecał każdemu człowiekowi?

2) Kto najbardziej przeraził się wizji piekła?

 

Środa 7.12

1) Co zrobili Franciszek i Hiacynta, gdy Łucja musiała iść z mamą do Proboszcza?

2) Co to jest Akt Strzelisty?

 

Czwartek 8.12

1) Jaka uorczystość obchodzona jest 8 grudnia czyli dziś?

 

Piątek 9.12

1) Co dzieci ofiarowały swoim rówieśnikom?

 

Sobota 10.12

1) Jak nazywa się broń, którą dała nam Maryja?

 

III Tydzień Rorat

 

Poniedziałek 12.12

1) Co takiego znalazły dzieci?

2) Dlaczego się obwiązały?

 

Wtorek 13.12

1) Z jakiej przyjemności dzieci miały zrezygnować?

 

Środa 14.12

1) Gdzie pewnego razu znalazły się dzieci z Fatimy?

2) Co takiego robiły z ludźmi, których tam spotkały?

 

Czwartek 15.12

1) Kto nie chciał uwierzyć Łucji w to, że widzi Matkę Bożą?

 

PIątek 16.12

1) Do kogo udała się Łucja z mamą ?

 

Sobota 17.12

1) Jaki cud Matka Boża ukazała ludziom na niebie?

 

IV Tydzień Rorat

 

Poniedziałek 19.12

1) Gdzie musiała udać się Hiacynta?

2) Co w tej sytuacji zrobiłą Łucja?

 

Wtorek 20.12

1) Co Matka Boża obiecała dzieciom?

 

Środa 21.12

1) Jak się nazywa nakrycie głowy biskupa?

 

 
ŚW MARCIN Email
piątek, 18 listopada 2016 16:36

POCHÓD ŚWIĘTEGO MARCINA

 

 DSC9861 Copy

 

W poniedziałek w Szkole Podstawowej nr. 10 uczczony został w piękny sposób przez uczniów św. Marcin. Przygotowali krótkie ale wymowne przedstawienie ukazujące nam jak dobry Marcin podzielił się częścią swojego żołnierskiego płaszcze ze zmarzniętym biedakiem. Dzieci zaśpiewały również wszystkim zgromadzonym długo przygotowywane piosenki o świętym w języku polskim ale również niemieckim. Nie zabrakło również wspaniałej oprawy muzycznej o którą zatroszczyła się nasza orkiestra dęta. Gdy pierwsza część obchodów na terenie szkoły się zakończyła pod przewodnictwem św. Marcina na koniu ruszył pochód rozświetlony lampionami ręcznie przygotowanymi przez dzieci. Dorga prowadziła od szkoły ulicą Prószkowską aż do kościoła parafialnego, po czym okrążając rondo wszyscy powrócili na teren szkoły by zakosztować tradycyjnych rogali Marcińskich!

Wszystko udało się wspaniale! Oto krótka Fotorelacja

 
Uroczystość Wszystkich Świętych Email
środa, 26 października 2016 07:50

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

 

Coraz bliżej 1 Listopada, dzień w który każdy z nas kojarzy z opadającymi liściami, zniczami no i przede wszystkich naszymi kochanymi przodkami, którzy spoczywają na cmentarzu oczekując radosnego dnia zmartwychwstania. Ponadto 2 listopada, to dzień szczególnie poświęcony modlitwie za naszych zmarłych, szczególnie tych wciąż oczekujących wejścia do chwały nieba. Nigdy nasza modlitwa za zmarłych się nie marnuje, ponieważ nawet jeśli ktoś za kogo się modlimy jest już w niebie, Pan Bóg dobrze wie, momu nasza modlitwa jest wtedy najbardziej potrzebna i w swoim miłosierdziu udziela go według swej sprawiedliwości.

 

todos-los-santos-en-el-cielo

 

Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych", ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
W świętych widzimy swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.

Po południu, po Nieszporach lub niezależnie od nich, na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami. Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga",
3) dowolna modlitwa w intencjach Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy.

 

więcej o odpustach Tutaj

 

swieci

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 28

Valid XHTML and CSS.