Witamy na stronie parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach
Remont Katedry Opolskiej Email
Wpisany przez xAdam   
piątek, 20 listopada 2015 09:23

RENOWACJA KATEDRY

 
Pierwszy etap, czyli renowacja fragmentu średniowiecznych murów prezbiterium jest zakończony – poinformował we wtorek, 10 listopada na konferencji prasowej prof. Ireneusz Płuska z krakowskiej ASP, autor projektu renowacji opolskiej katedry. Renowacja, którą rozpoczęto na początku czerwca br. objęła ok. jednej trzeciej zewnętrznej ściany prezbiterium, a prace konserwatorskie poprzedzone były studium konserwatorskim: znajdywaniem materiału analogicznego do średniowiecznych świątyń śląskich, poszukiwaniem w archiwach i studiami historycznymi. – Wyniki tego studium zostały zastosowane w czasie prac. Tak jak dzisiaj wygląda fragment po konserwacji wyglądały mury w połowie XV wieku – mówił prof. Płuska o uzyskanym i widocznym już na północnej ścianie katedry efekcie prac kontrastującym z tą częścią murów, które nie zostały poddane konserwacji. Więcej tutaj.
 
www.opole.gosc.pl
 
Rok Liturgiczny-Kościelny Email
Wpisany przez xAdam   
czwartek, 19 listopada 2015 14:10

CHRYSTUS KRÓL

 
W niedzielę 22 listopada Kościół obchodzi się Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i jest to ostatnia niedziela Roku Liturgicznego. Uroczystość tę wprowadził do liturgii papież Pius XI encykliką "Quas Primas" z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Nakazał wtedy, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu, za co można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Początkowo uroczystość obchodzono w ostatnią niedzielę października; reforma soborowa przeniosła jej termin na ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Uroczystość ta ma nam uświadomić, że Chrystus jest Królem całego stworzenia - wszechświata. W naszej parafialnej Wspólnocie o g. 16.00 będzie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich Lektorów, Ministrantów i Kandydatów z ok. Parafialnego Dnia Lektora i Ministranta. O g. 17.00 w salkach okolicznościowe spotkanie z poczęstunkiem.
 
DUSZPASTERSTWO LSO - tutaj
 
Przygotowania do ŚDM Opole-Kraków 2016 Email
Wpisany przez xAdam   
poniedziałek, 16 listopada 2015 18:03

KOLEJNY PROLOG

 
W sobotni wieczór 14 listopada w auli nad kościołem seminaryjnym w Opolu, zakończył się Prolog 5,7. Uczestniczyło w nim ok. 300 osób, w tym ok. 100 po raz pierwszy. Było to spotkanie młodych ludzi, pełnych zapału i energii, wypełnione modlitwą, rozważaniami i wymianą doświadczeń. Zawsze mnie cieszy, kiedy przyjeżdżam na prologi, cieszy mnie, gdy spotykam się z ludźmi, którzy są otwarci, nie patrzą na ciebie tak fizycznie, a raczej tak duchowo, jest to też czas, kiedy się ubogacam wiarą - mówi Dżesika z Raciborza. Sama nazwa Prologu nie jest przypadkowa. Cyfry 5,7 oznaczają rozdział i werset z Ewangelii według św. Mateusza, czyli słowa, które są tematem ŚDM „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Więcej tutaj.
 
www.sdmopole.pl  
 
HYMN ŚDM KRAKÓW 2016 - tutaj
 
Wycieczka dzieci i młodzieży Email
Wpisany przez xAdam   
czwartek, 12 listopada 2015 15:18

WYJAZD DO AQUA PARKU

 
W sobotę 7 listopada kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży naszej parafii wraz z animatorami i opiekunami pojechała na wycieczkę do Wrocławia, m.in. na pływalnię Aqua Park. Następnie, po kilku godzinach pobytu na niezwykle atrakcyjnym wrocławskim basenie cała grupa pojechała do Mcdonalda, aby się nieco posilić. Każdy dzień, który spędza się w takiej wspólnocie ma w sobie coś niezwykłe-go. Nawet jeśli jedzie się na kilka godzin poza miejsce zamieszkania, to wystarczy, aby dać sobie okazję do umocnienia więzi. Tego właśnie potrzeba młodym i nie tylko młodym, aby poznać Kościół, a w nim Pana Jezusa.
 
11 listopada Email
niedziela, 08 listopada 2015 20:50

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 
W środę 11 listopada Kościół Katolicki wspomina św. Marcina, biskupa z Tours we Francji, założyciela pierwszych klasztorów w Kościele zachodnim, mnicha, w młodości żołnierza. Św. Marcin przedstawiany jest w ikonografii jako rycerz oddający pół płaszcza żebrakowi. Jest pierwszym świętym Kościoła zachodniego spoza grona męczenników. Jego ciało sprowadzono rzeką Loarą do Tours i pochowano 11 listopada. Jest patronem m.in. jeźdźców, stąd w niektórych parafiach odbywają się procesje konne ku czci św. Marcina. 11 listopada obchodzimy także Narodowe Święto Niepodległości. O g. 18.00 zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie.
 
Św. Mikołaj 2015 Email
Wpisany przez xAdam   
niedziela, 15 listopada 2015 13:33

ZABAWA CHARYTATYWNA

 
W sobotę 14 listopada od g. 19.00 w Restauracji "SALOMON" w dzielnicy naszej parafii Wójtowa Wieś odbyła się tradycyjna ZABAWA CHARYTATYWNA na rzecz paczek Św. Mikołaja dla dzieci naszej parafii, seniorów, chorych, samotnych i dzieci niepełnosprawnych. W tej zabawie wzięło udział blisko 200 osób. Św. Mikołaj wraz ze swoją świtą będzie ich odwiedzał w pierwszych dniach grudnia obdarowując wspaniałymi prezentami, na które czekają przez cały rok. Św. Mikołaj będzie miał znowu bardzo dużo pracy!
 
Akcja liście 2015 Email
Wpisany przez xAdam   
środa, 11 listopada 2015 18:58

AKCJA "LIŚCIE LSO 2015"

 
W sobotę 31 października od g. 9.00 wokół naszego kościoła już po raz kolejny odbyła się bardzo sprawna akcja grabienia liści, którą przeprowadzili Ministranci naszej parafii. Ministranci bardzo chętnie angażują się w różnego typu przedsięwzięcia służące dobru Wspólnoty liturgicznej i parafialnej. Aktualnie jest czas jesienny, dlatego spadające bardzo intensywnie liście z drzew zalegają w wielu miejscach takich jak: ulice, chodniki, podwórza, również na terenie kościelnym. Muszą być posprzątane, aby teren wokół kościoła parafialnego był czysty i piękny, a przede wszystkim bezpieczny. Nad bezpiecznym przebiegiem akcji czuwali: ks. Mateusz Kozielski i p. Andrzej Toczek.
 
GALERIA - tutaj
 
Kościół Prześladowany Email
Wpisany przez xAdam   
piątek, 06 listopada 2015 09:56

CHRZEŚCIJANIE W SYRII

 
W niedzielę 8 litopada przeżywać będziemy VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – Syria 2015. Jego głównym organizatorem jest Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie, którego podstawowym celem jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi w świecie, wspieranie nowej ewangelizacji i udzielanie duchowej siły kościołom lokalnym w ugruntowywaniu wiary. W bieżącym roku, zważając na trwający od 2011 r. konflikt zbrojny, którego nikt nie widzi końca, oraz odpowiadając na apel syryjskich biskupów, Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski ks. abpem Stanisławem Gądeckim, podjęło inicjatywę, że tegoroczny Dzień Solidarności poświęcony będzie ponownie sytuacji chrześcijan Syrii.
 
MAPA PRZEŚLADOWAŃ - tutaj
 
<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 następna > ostatnia >>

Strona 26 z 29

Valid XHTML and CSS.