Witamy na stronie parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach
Roraty PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 listopada 2016 15:15

CZAS NA RORATY !!

 

roraty-300x199

Wszyscy dobrze wiemy, że nadszedł wreszcie czas Adwentu. Pierwsza Niedziela Adwentu już za nami, podczas której przypomnieliśmy sobie znaczenie tego pięknego i ważnego okresu przed Bożym Narodzeniem. Nieodłącznym elementem Adwentu są Roraty!! Codziennie gromadzimy się rano o 6:30 wtedy szczególnie zapraszamy dorosłych, oraz specjalnie dla dzieci i młodzieży roraty o godzinie 18:00.

 

Nie zawlekajcie ani nie planujcie innych rzeczy, kiedy rozpoczynają się tak ciekawe roraty! Towarzyszyć nam będzie w drodze do Bożego Narodzenia troje dzieci Hiacynta, Franciszek i Łucja. Prowadzić nas oni będą do lepszego zrozumienia ważnej nauki Pana Boga, którą przekazywała im Matka Boże w dalekim kraju Portugalii a dokładnie w Fatimie.

 UWAGA !!

Codziennie na naszej stronie internetowej w tym artykule pojawiać się będą również pytania

zadawane przez księdza na każdych roratach, żebyście mogli je w domu sobie przypomnieć.

Następnie zapisać na papierowym serduszku odpowiedzi

(trzeba koniecznie napisać na nim również swoje imię i nazwisko)

Wszystkie serca biorą udziałw losowaniu. Jeśli odpowiedzi będą prawidłowe, czekają na was wspaniałe NAGRODY!!

 

 Pytania:

Poniedziałek 28.11

1) Wymień imiona trójki dzieci, którym objawiła się Maryja

2) Gdzie się to wydarzyło (można napisać nazwę miejscowości)

 

Wtorek 29.11

1) Jaki obowiązek miałą Łucja?

 

Środa 30.11

1) W jakie zabawy lubiły się bawić dzieci z Fatimy?

 

Czwartek 1.12

1) W jaki sposób dzieci odmawiały różaniec?

2)Dlaczego tak szybko odmawiały modlitwę?

 

Piątek 2.12

1) Co przyniósł ze sobą Anioł, który pokazał się Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji?

 

Sobota 3.12

1) Wymień datę pierwszego objawienia się Maryi

2)O co Matka Boża prosiła dzieci?

 

II TYDZIEŃ RORAT

Poniedziałek 5.12

1) Czy Hiacynta miała zachować milczenie w sprawie objawień?

 

Wtorek. 6.12

1) Jaki prezent Pan Jezus obiecał każdemu człowiekowi?

2) Kto najbardziej przeraził się wizji piekła?

 

Środa 7.12

1) Co zrobili Franciszek i Hiacynta, gdy Łucja musiała iść z mamą do Proboszcza?

2) Co to jest Akt Strzelisty?

 

Czwartek 8.12

1) Jaka uorczystość obchodzona jest 8 grudnia czyli dziś?

 

Piątek 9.12

1) Co dzieci ofiarowały swoim rówieśnikom?

 

Sobota 10.12

1) Jak nazywa się broń, którą dała nam Maryja?

 

III Tydzień Rorat

 

Poniedziałek 12.12

1) Co takiego znalazły dzieci?

2) Dlaczego się obwiązały?

 

Wtorek 13.12

1) Z jakiej przyjemności dzieci miały zrezygnować?

 

Środa 14.12

1) Gdzie pewnego razu znalazły się dzieci z Fatimy?

2) Co takiego robiły z ludźmi, których tam spotkały?

 

Czwartek 15.12

1) Kto nie chciał uwierzyć Łucji w to, że widzi Matkę Bożą?

 

PIątek 16.12

1) Do kogo udała się Łucja z mamą ?

 

Sobota 17.12

1) Jaki cud Matka Boża ukazała ludziom na niebie?

 

IV Tydzień Rorat

 

Poniedziałek 19.12

1) Gdzie musiała udać się Hiacynta?

2) Co w tej sytuacji zrobiłą Łucja?

 

Wtorek 20.12

1) Co Matka Boża obiecała dzieciom?

 

Środa 21.12

1) Jak się nazywa nakrycie głowy biskupa?

 

 
Św. Mikołaj PDF Drukuj Email
poniedziałek, 05 grudnia 2016 23:58

Święty Mikołaj, biskup

 

 

JEST JUŻ FOTORELACJA Z WIZYTY MIKOŁAJA !!

 

 

Dziś wspomnienie św. Mikołaja! Jest szczególnie ukochany przez dzieci dzień, gdyż wspominając świętego naśladujemy jego miłość do bliźniego wzajemnie obdarowując się prezentami. Św. Mikołaj szczególnie troszczył się o ubogich i ludzi w potrzebie przygotowując dla nich to czego tak bardzo potrzebowali. Mikołaj po dziś dzień motywuje do dzielenia się uśmiechem i tym co mamy z drugim człowiekiem! Tak oto nasza młodzież przygotowywała w poniedziałek wieczorem paczki dla św. Mikołaja z przyniesionych przed dobre serca darów. Wszyskim, którzy przynieśli choć orzecha niech Dobry Bóg błogosławi, a św. Mikołaj uprasza tego czego najbardziej nam w życiu potrzeba!

m3 Copy

 

Zachęcamy również do lektury aby lepiej zapoznać się z sylwetką świętego :)

mik

Święty Mikołaj
Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Miał ułatwić zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. O tym wydarzeniu wspomina Dante w "Boskiej komedii". Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre w południowej Turcji), podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze większej chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.
Kiedy indziej miał swoją modlitwą uratować rybaków od niechybnego utonięcia w czasie gwałtownej burzy. Dlatego odbiera cześć również jako patron marynarzy i rybaków. W czasie zarazy, jaka nawiedziła jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić należności. Św. Grzegorz I Wielki w żywocie Mikołaja podaje, że w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana (pocz. wieku IV), Święty został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325), na którym potępione zostały przez biskupów błędy Ariusza (kwestionującego równość i jedność Osób Trójcy Świętej).
Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.
Najstarsze ślady kultu św. Mikołaja napotykamy w wieku VI, kiedy to cesarz Justynian wystawił mu w Konstantynopolu jedną z najwspanialszych bazylik. Cesarz Bazyli Macedończyk (w. VII) w samym pałacu cesarskim wystawił kaplicę ku czci Świętego. Do Miry udawały się liczne pielgrzymki. W Rzymie św. Mikołaj miał dwie świątynie, wystawione już w wieku IX. Papież św. Mikołaj I Wielki (858-867) ufundował ku czci swojego patrona na Lateranie osobną kaplicę. Z czasem liczba kościołów św. Mikołaja w Rzymie doszła do kilkunastu. W całym chrześcijańskim świecie św. Mikołaj miał tak wiele świątyń, że pewien pisarz średniowieczny pisze: "Gdybym miał tysiąc ust i tysiąc języków, nie byłbym zdolny zliczyć wszystkich kościołów, wzniesionych ku jego czci". W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg.
O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania się ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. Podobiznę Świętego opublikowano na znaczkach pocztowych w wielu krajach. Postać św. Mikołaja uwieczniło wielu malarzy i rzeźbiarzy. Wśród nich wypada wymienić Agnolo Gaddiego, Arnolda Dreyrsa, Jana da Crema, G. B. Tiepolo, Tycjana itd. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja (z VI w.) można oglądać w jednym z kościołów Bejrutu.
W Polsce kult św. Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Jeszcze dzisiaj pod jego wezwaniem jest aż 327 kościołów w naszej Ojczyźnie. Po św. Janie Chrzcicielu, a przed św. Piotrem i Pawłem najpopularniejszy jest św. Mikołaj. Do najokazalszych należą kościoły w Gdańsku i w Elblągu. Ołtarzy Mikołaj posiada znacznie więcej, a figur i obrazów ponad tysiąc. Zaliczany był do Czternastu Orędowników. Zanim jego miejsce zajął św. Antoni Padewski, św. Mikołaj był wzywany we wszystkich naglących potrzebach.

Święty Mikołaj Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

 
Uroczystość Chrystusa Króla/ Dzień Ministranta PDF Drukuj Email
czwartek, 24 listopada 2016 22:33

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

 

Niedziela Chrystusa Króla była w tym roku szczególną uroczystością. Wszyscy dokonaliśmy bowiem aktu oddania całego życia narodowego, rodzinnego i osobistego pod Boskie panowanie Pana Jezusa. Dzień ten wyjątkowo przeżywa także cała liturgiczna służba ołtarza.

to2

W naszej parafii obchodzony jest on bardzo uroczyście przez ministrantów i lektorów, którzy pomimo służb do południa gromadzą się wszyscy na nieszporach a następnie w imponującej liczbie służyli do Mszy świętej o godzinie 16, która odprawiana była w ich intencji.


Na tej Mszy ustanawiani są nowi lektorzy, ministranci, oraz kandydaci do służby ministranckiej. W tym roku do służby lektorskiej przyjętych zostało 6 lektorów, oraz 6 kandydatów do służby ministranckiej.

t2

t1
Po uroczystej celebracji wszyscy gromadzą się wraz ze swoimi rodzicami, aby podsumować cały rok liturgiczny. Wyróżniani zostali wzorowi ministranci, którzy nie opuszczają swoich służb, nawet kiedy trzeba wcześnie rano wstawać i nie spóźniają się na służby. W tym roku najwięcej punktów zdobył Łukasz Pollak.

 DSC1000 Copy
Nikt nie odszedł z pustymi rękami, poza szczególnie wyróżnionymi i docenionymi ministrantami i lektorami każdy otrzymał dyplom za wierną i ofiarną służbę, coś słodkiego, oraz kalendarz adwentowy.

 DSC1082 Copy
Starsi lektorzy przygotowali wraz z opiekunem ministrantów ks. Mateuszem niesamowicie atrakcyjny i zabawny program zabaw i konkurencji, w których poszczególne grupy ministrantów rywalizowały o cenne punkty.

 DSC1043 Copy

 DSC1068 Copy

Dzień ministranta, na pewno nie byłby tak wspaniałym i wesołym wydarzeniem, gdyby nie zaangażowanie drogich rodziców! Szczególnie pań, które zatroszczyły się o to by nie zabrakło smakołyków na stołach i pysznych napojów.


Ministranci i lektorzy są szczególną grupą dbającą o dobro parafii dlatego chciejmy ich również zawsze wspierać. Jednocześnie ministranci z drzew nie spadają! Więc zachęcajcie swoich chłopców, aby ochoczo dołączyli i wsparli naszych dzielnych rycerzy Chrystusa!
*Króluj na Chryste!

*Zawsze i wszędzie!          ZDJĘCIA

 

 
ŚW MARCIN PDF Drukuj Email
piątek, 18 listopada 2016 16:36

POCHÓD ŚWIĘTEGO MARCINA

 

 DSC9861 Copy

 

W poniedziałek w Szkole Podstawowej nr. 10 uczczony został w piękny sposób przez uczniów św. Marcin. Przygotowali krótkie ale wymowne przedstawienie ukazujące nam jak dobry Marcin podzielił się częścią swojego żołnierskiego płaszcze ze zmarzniętym biedakiem. Dzieci zaśpiewały również wszystkim zgromadzonym długo przygotowywane piosenki o świętym w języku polskim ale również niemieckim. Nie zabrakło również wspaniałej oprawy muzycznej o którą zatroszczyła się nasza orkiestra dęta. Gdy pierwsza część obchodów na terenie szkoły się zakończyła pod przewodnictwem św. Marcina na koniu ruszył pochód rozświetlony lampionami ręcznie przygotowanymi przez dzieci. Dorga prowadziła od szkoły ulicą Prószkowską aż do kościoła parafialnego, po czym okrążając rondo wszyscy powrócili na teren szkoły by zakosztować tradycyjnych rogali Marcińskich!

Wszystko udało się wspaniale! Oto krótka Fotorelacja

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 53

Valid XHTML and CSS.