Witamy na stronie parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach
Oddaj krew Email
wtorek, 02 maja 2017 19:54

 

 

 

krew

 

Już dzisiaj zapraszamy Cię!!


Aby w Niedzielę 21maja 2017r. w godzinach 9:00 – 13:00  

    podzielić się z potrzebującymi najcenniejszym darem!

 

Nie czekaj na innych, to właśnie Twoja krew może uratować komuś życie. Przyjdź po lekkim śniadaniu i weź ze sobą dowód osobisty.

Czekamy  przy zabudowaniach plebanijnych parafii św. Józefa w Opolu. 

 
Nabożeństwa Majowe Email
poniedziałek, 01 maja 2017 07:13

 

 

Miesiąc Maj - Miesiąc Maryi

 

Już się zbliżył miesiąc maj... już rozkwita ziemski raj..  

Wielu z nas bardzo dobrze zna słowa tej pięnej Maryjnej pieśni. Wzywa nas ona, aby w tym pięknym miesiący wychwalać i szczególnie powierzać się pod opiekę Najświętszej Maryi Panny. Każdego dnia w naszym parafialnym kościele gromadzimy się by po Mszy wieczornej odprawić nabożeństwo majowe

zaczynać się będzie o godz 18.30 a w czwartki o 17.30. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy by śpiewać i modlić się razem!

 

 

Poniżej nieco ciekawcy informacji o Nabożeństwach majowych

Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loreto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.

Prośba po każdym wezwaniu "Módl się za nami" nadaje tej modlitwie formę kontemplacji, która nie tyle jest oszczędna w słowach, ile raczej ukazuje bogactwo tytułów i przymiotów Matki Najświętszej. W tych wezwaniach Kościół każdemu z nas stawia przed oczy godność człowieczeństwa, macierzyństwa, rodziny i miłości, tak pięknie realizowanej w życiu ziemskim przez Maryję. Mamy Ją nie tylko podziwiać, ale przede wszystkim naśladować. Takie jest zadanie każdego z nas. Chęć odmawiania Litanii bardzo często tłumaczy się tym, że Maryja jest tak blisko każdego z nas. Jest nam Matką i Królową, a zjednoczeni w rodzinie Apostolstwa Chorych - czcimy ją jako Uzdrowienie Chorych.

Oficjalny tekst Litanii Loretańskiej zatwierdzony przez Kongregację ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów zawiera 52 wezwania. Ostatnie wezwanie dodane do litanii uznaje się jako owoc 700-lecia Świętego Domku w Loreto. Ojciec Święty Jan Paweł II przychylił się do wniosku Arcybiskupa Loreto Pasquale Macchiego, który w Liście z 21 września 1995 r. prosił o wprowadzenie do litanii wezwania: "Królowo Rodziny", Swoją prośbę uzasadniał tym, że inwokacja ta przyczyni się do "upamiętnienia 700-lecia Świętego Domu w Loreto, który przywodzi na myśl Rodzinę z Nazaretu: Jezusa, Maryję i Józefa.
Papież dodając do litanii wezwanie "Królowo Rodziny" nakazał, by odmawiano je po wezwaniu "Królowo Różańca Świętego", a przed wezwaniem "Królowo Pokoju", uzasadniając ten wybór słowami: "Przypomnienie życia w ukryciu w Nazarecie przywołuje kwestie bardzo konkretne i bliskie doświadczeniu każdego mężczyzny i każdej kobiety. Budzi ono świadomość świętości rodziny, otwierając zarazem cały świat wartości dzisiaj zagrożonych, takich jak wierność, poszanowanie życia, wychowanie dzieci, modlitwa, które chrześcijańskie rodziny mogły najpierw odkryć w Świętym Domu, by później stać się przykładem Kościoła Domowego".

Mając na uwadze powyższe słowa Ojca Świętego, starajmy się pamiętać, o naszych rodzinach, modląc się o ich świętość, a także o wzajemną miłość, pojednanie i zgodę.

Trochę historii

Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała myśl, aby ten miesiąc poświęcić Maryi. Pierwszym, który rzucił tę myśl, był król hiszpański Alfons X (+ 1284). Władca ów zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej. Dominikanin bł. Henryk Suzo (+ 1366), uczeń Jana Eckharta i przyjaciel Jana Taulera, znanych mistyków średniowiecza, wyznaje, że jako pacholę zbierał w maju kwiaty i niósł je do stóp Matki Bożej. Lubił z kwiatów pleść wieńce i kłaść je na głowę figur Bożej Rodzicielki. Matka Boża nagrodziła go za to wizją chwały, jaką odbiera od Aniołów. W roku 1549 ukazała się w Niemczech książeczka pod tytułem: Maj duchowy, gdzie po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi. W żywocie św. Filipa Nereusza (+ 1595) czytamy, że gromadził on dziatwę przy figurach i obrazach Matki Bożej, śpiewał z nimi pieśni, zbierał kwiaty i zachęcał do składania ku Jej czci kwiatów, duchowych ofiar i wyrzeczeń. Nowicjusze dominikańscy we Fiesole (w latach 1677-1709) w maju gromadzili się przed wizerunkiem Najświętszej Maryi i czcili ją muzyką, śpiewem i składaniem duchowych wyrzeczeń. Jednakże za autora właściwych nabożeństw majowych historycznie uważa się jezuitę, o. Ansolani (1713). On to w kaplicy królewskiej w Neapolu codziennie w maju urządzał koncert pieśni ku czci Bożej Matki, który kończył się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Za największego apostoła nabożeństw majowych uważa się jezuitę, o. Muzzarelli. W roku 1787 wydał on broszurkę, w której propagował nabożeństwo majowe. Co więcej rozesłał ją do wszystkich biskupów Italii. Sam w Rzymie zaprowadził to nabożeństwo w słynnym kościele zakonu Al Gesu mimo, że zakon wtedy formalnie już nie istniał, zniesiony przez papieża Klemensa XIV w roku 1773. Odprawiał on również nabożeństwo majowe w Paryżu, gdzie towarzyszył papieżowi Piusowi VII w podróży na koronację Napoleona Bonaparte. Pius VII nabożeństwo majowe obdarzył odpustami. Dalsze odpusty do nabożeństwa majowego - na które składa się Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem - przypisał w 1859 roku papież bł. Pius IX.

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili jezuici w Tarnopolu (1838), misjonarze w Warszawie w kościele Św. Krzyża (1852), ksiądz Golian w Krakowie (1856) i we Włocławku biskup Marszewski (1859). W tym samym czasie cześć Królowej maja szerzył w Galicji poezją o. jezuita Karol Antoniewicz (+ 1852). Ks. Wincenty Buczyński (jezuita) wydał we Lwowie pierwszą książeczkę o nabożeństwach majowych (1839). W dziesięć lat potem podobną broszurę wydano we Wrocławiu w roku 1850. Wydał ją ks. Aleksander Jełowicki, zmartwychwstaniec. W połowie XIX wieku nabożeństwo majowe przyjęło się we wszystkich prawie krajach.

 

 

 

 
Głosujmy na naszą Orkiestrę!! Email
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 22:41

Głosujmy na naszą Orkiestrę!!

 

orkiestra1

 
Czuwanie Młodzieży 2017 Email
sobota, 08 kwietnia 2017 09:31

ŚDM - Przeżyjmy to jeszcze raz!

917452 j1ap BOX STRONA LOGO PL 28

 

W piątek wieczorem nasz parafialny kościół znów napełnił się młodzieżą, aby wspólnie przeżywać XXXII Światowe Dni Młodzieży. Niedziela Palmowa każdego roku poświęcona jest właśnie młodym. Temat przewodni sam się narzucał. Wspomnienie mimonych ŚDM w Krakowie nie mogą zostać tak szybko zapomniane, a szczególnie to czego tam doświadczyliśy a także czego doświadczyliśmy w naszej parafii. Dlatego tematem wczorajszego czuwanie młodzieży było hasło " Przeżyjmy to jeszcze raz". Zebraną młodzież wraz z księżmi przybyłymi z naszego dekanatu przywitał ks. proboszcz Zygmunt Lubieniecki. Następnie duszpasterz młodzieży naszego dekanatu ks. Mateusz poprowadził drogę krzyżową. Odczytywane były rozważania drogi krzyżowej, któe były odczytywane rok temu w Krakowie. Następnie wysłuchaliśmy konferencji, któa była ponownym przypomnieniem tego pięknego doświadczenia spotkania wielu narodów i ludzi z całęgo świata, ludzi, którzy dzięki CHrystusowi potrafili w pokoju i wzajemnej serdecznej miłości cieszyć się sobą, modlić się i doświadczyć przygody życia!

Po konferencji udaliśmy się do naszych salek parafialnych, aby nieco pokrzepić nasze ciało dobrymi kanapkami, smakowitymi ciastami i gorącą herbatą, którą przygotowały nasze siostry franciszkanki. Kiedy już wszyscy się nagadali i najedli wróciliśy do kościoła. Teraz przyszedł czas na najważniejsze spotkanie. Spotkanie bezpośrednie z Panem Jezusem. Adorację NAjświętszego sakramentu poprowadził ks. Eugeniu Ploch probosz z Winowa. Czas adoracji, był także czasem by oczyścić swe serce w sakramencie pokuty i pojednania. Szczytem naszego spotkania była Eucharystia. Msza Święta to źródło i szczyt życia chrześcijańskiego i na ten szyt dotarliśmy choć już nie tak liczni jak na samym początku, jednak Ci najwierniejsi otrzymali najwięcej. Pana Jezusa bezpośrednio do swojego serca. I nie ma większego skarbu na ziemi jaki możemy zdobyć!

To był piękny czas i pięne chwile! Mamy nadzieję że wkrótce spotkamy się znów!

Najpóźniej w Panamie na kolejnych Światowych Dniach Młodzieży!
A tutaj kilka ZDJĘĆ

 
Raban strefa młodych Email
środa, 29 marca 2017 19:38

RABAN!!  AUDYCJE NIE TYLKO DLA MŁODYCH

 

doxa

Nasz wikary ks. Jan wspólnie z innymi księżmi prowadzi audycje w radio DOXA o nazwie "Raban - Strefa młodych" w każdy czwartek o godz 20:00 Są to jednak audycje skierowane dla każdego! i każdy znajdzie z pewnością dla siebie coś co może go ubogacić. Część prowadzona przez ks. Jana poświęcona jest Trudnym sprawom wiary.
W Najbliższy czwartek tj. 30.03 audycja jest o nadchodząch świętach Wielkanocnych, a szczególnie Triduum Paschalnemu. Niby takie oczywiste..  Bo każdy z nas od lat uczstniczy w obrzędach Wielkiego Czwartku, Piątku, czy Wigilii paschalnej. Ale czy znasz symbolikę i znaczenie poszczególnych elementów i obrzędów?Zawsze jednak warto posłuchać coś więcej o symbolice, znaczeniu czy po porstu świadectwie jak inni przeżywają ten czas, aby może nabrać innego spojżenia na ten święty czas..

Serdecznie zapraszamy do udziału!! 

Radio i audycja dostępne także online : http://doxa.fm/odtwarzacz/

 

 
Triduum Email
piątek, 14 kwietnia 2017 11:41

Trwa Święte Triduum Paschalne...

 

Wielki Piątek- przyjdź i odwiedź, adoruj Pana Jezusa w Ciemnicy, wiezienu w któym przebywał aż do swej męki. - adoracja do godz 16:00

W Naszej parafii Liturgi Męki Pańskiej o godz 19:00

 

Wieka Sbota - Niechaj przy Bożym grobie nie będzie pusto, niech nie stoją na straży jedynie żołnierze, którzy są tam z rozkazu, bądźmy tam z miłości i wdzięczności. - adoracja od 9- 16:00

Poświęcenie Pokarmów o godz: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

Uroczysta Msza Wigilii Paschalnej o godz: 21:00

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - według porządku Niedzielnego. O 6:30 procesja REZUREKCYJNA

o 15:00 Nieszpory świąteczne, a po nieszporach serdecznie zapraszamy szczególnie najmłodszych na "Zajączka".

 

Życzymy prawdziwie rozmodlonego czasu trawnia w skupieniu przy naszym Panu i Zbawicielu...

 
Rekolekcje 2017 Email
sobota, 01 kwietnia 2017 09:37

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

 

Już dziś wieczorem przywitamy naszego rekolekcjonistę ks. Macieja Skórę, który poprowowadzi nas przez czas Rekolekcji. To szczególny czas przede wszystkim intensywnej pracy duchowej KAŻDEGO Z NAS!!  Od nikogo tak wiele nie zależy, aby rekolecje było udane jak właśnie od CIEBIE!

Co zrobić aby dobrze przeżyć REKOLEKCJE?

1) Idź do spowiedzi. Pojednaj się z Bogiem i ludźmi. Wyrzuć śmieci z serca by przyjąć Boga do czytego mieszkania twojej duszy i serca

2) Nauki i Msze święte są właśnie dla CIEBIE, nie zmarnuj tego czasu łaski, często nie rozumiemy czegoś w kwestiach wiary rekolekcje są właśnie po to byś zrozumiał więcej.

3) Po prostu bądź! Łaska Boża działa na każdego jak słońce, które na nas wpływa czy tego chcesz czy nie, jedynie co trzeba zrobić to wyjść z domu.

4) Poproś Boga by pozwolił z każdej nauki zapamiętać choć jedną myśl, nastaw się nie krytycznie, ale pozytwnie. Ktokolwiek i cokolwiek będzie mówił szukaj Pana Boga, na pewno choć jedno słowo dotknie Twojej duszy..

 

 

PLAN REKOLEKCJI

 

NIEDZIELA

- Msze św. według porządku + kazanie rekolekcyjne

- 17:00 Nauka Stanowa dla MAŁŻEŃSTW I RODZICÓW

 

PONIEDZIAŁEK 02.04

9:00 Msza św. i nauka dla wszystkich

16:00 Msza św i nauka dla Dzieci

18:00 Msza św i nauka dla wszystkich

19:00 Nauka Stanowa dla Młodzieży

 

WTOREK 04.04

9:00 Msza św i nauka dla wszystkich

10:00 Odwiedziny Chorych

16:00 Nauka dla Dzieci

18:00 Msza św. i nauka dla wszystkich

 

ŚRODA 05.04

8:30 Spowiedź święta

9:00 Msza św. i nauka dla wszystkich

15.30 Spowiedź dla DZIECI

16:00 Msza św. i nauka dla Dzieci

17:30 Spowiedź święta 

18:00 Msza św. i nauka dla wszystkich

 

W środe złożymy naszą ofiarę dla ks. Rekolekcjonisty

 

 
Wakacje z Bogiem Email
środa, 29 marca 2017 09:04

 

 WYJAZD? WAKACJE Z BOGIEM? TO JEST TO!

 

Wydaje się, że do wakacji jeszcze szmat czasu i kto o nich myśli? Może jeszcze nie myślałeś co będziesz na nich robić? Otóż z całą pewnością myślą ci, którzy się o was troszczą i muszą wszystko załatwić! :D Dlatego im szybciej odpowiecie i się zdecydujecie tym sprawniej i lepiej będzie można wszystko przygotować! Poniżej wszelkie informacje o jednej z letnich opcji wypoczynku przygotowanych przez Prafię i Stowarzyszenie św. Józefa

Morze Baltyckie

 

Zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież należącą do LSO Parafii św. Józefa w Opolu od IV klasy szkoły podstawowej oraz młodzież parafialną uczestniczącą w piątkowych spotkaniach dla młodzieży na wspólny wyjazd wypoczynkowo -formacyjny nad morze do Jarosławca pt.: "Twarzą w twarz" w dniach 5-12 sierpnia 2017r. Zakwaterowanie będzie miało miejsce w OWK "Barka" w drewnianych sześcio-, siedmioosobowych domkach z pełnymi węzłami sanitarnymi. Zagwarantowane będą trzy posiłki dziennie wraz z podwieczorkiem, wyjścia nad morze, kąpiele w basenie znajdującym się na terenie ośrodka, zwiedzanie lokalnych atrakcji turystyczno-krajoznawczych. Na obóz dojedziemy i z niego powrócimy pociągiem. Obóz będzie nie tylko okazja do wypoczynku po pracowitym roku, ale też lepszego poznania się, wspólnej zabawy, ciekawych, twórczych spotkań z Bogiem i ludźmi czyli wielu, wielu dobrze przeżytych chwil w realnym świecie ;); Świat wirtualny postaramy się na chwile zostawić z boku czemu służyć będzie ograniczenie używania urządzeń multimedialnych przez uczestników do wycieczek i codziennej przerwy poobiedniej. Koszt udziału w obozie od uczestnika to 250 zł. Pozostałą część pokryje Parafia i Stowarzyszenie. Zapisy na obóz poprzez formularz poniżej do końca kwietnia:

 

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScigo4K0CVkCBhDgJKUlvCL5OnQw-dNPM3yLhppzgs06JKL6g/viewform


N
IE CZEKAJ ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 28

Valid XHTML and CSS.